
Drop Coffee
Los Altares, Anaerobic Natural Caturra, Guatemala
Los Altares, Anaerobic Natural Caturra, Guatemala is a Palencia, Pie Del Cerro, east of Guatemala City, Guatemala, Natural, Caturra coffee from Drop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Palencia, Pie Del Cerro, east of Guatemala City, Guatemala
- Process
- Natural
- Variety
- Caturra
- Producer
- Guadalupe Alberto Reyes with family
Available Sizes▾
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 500g — $37.00 ($7.40/100g)
- 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
- 1000g — $35.00 ($3.50/100g)

Los Altares, Anaerobic Natural Caturra, Guatemala
Los Altares, Anaerobic Natural Caturra, Guatemala is a Palencia, Pie Del Cerro, east of Guatemala City, Guatemala, Natural, Caturra coffee from Drop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Palencia, Pie Del Cerro, east of Guatemala City, Guatemala
- Process
- Natural
- Variety
- Caturra
- Producer
- Guadalupe Alberto Reyes with family
Available Sizes
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 500g — $37.00 ($7.40/100g)
- 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
- 1000g — $35.00 ($3.50/100g)
Similar coffees to this Natural Caturra

Guatemala - Guatemala Finca Santa Rita
Fraijanes Natural Anaerobic Catuai, Caturra
Archers Coffee
$14.16

GUATEMALA - El Durazno
SANTA ROSA, Guatemala ANAEROBIC NATURAL CATURRA
Almanac Coffee
$17.56

Guatemala Fredy Orantes Natural
Guatemala Natural Catuai
Skylark Coffee
$25.20

The Barn - La Colina Natural
Guatemala Natural Caturra
Speciality Coffee CA
$19.00

Guatemala Quetzalito Organic - washed
San Pedro Necta, Huehuetenango Washed Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra
Kaffeelix
$16.98

Finca El Analia - Diego Armando Madrigal Ureña - Natural Caturra Catuai - Costa Rica
Tarrazú, Costa Rica Natural Caturra, Catuai
Moonwake
$26.00
Description
Flavour description: This coffee has classical dark chocolate flavour notes, with a hint of hazelnut. Both the mouthfeel and acidity is reminiscent of port wine, and gives this coffee a boozy but clean finish. Color: Ruby Red Category: Adventurous Producer: Guadalupe Alberto Reyes with family Location: Palencia, Pie Del Cerro, east of Guatemala City, Guatemala Farm: Los Altares Varietal: Caturra Processing: Natural Elevation: 1850 meters above sea level Price Transparency: The FOB price paid for this coffee was $3.85/lb Los Altares is a farm located in the small town Palencia, east of Guatemala City. This farm is owned by Guadalupe Alberto “Beto” Reyes, who used to be the Mayor of Palencia and since 2012 has been growing coffee in the area. His work has helped put Palencia, a region not previously known for growing coffee, on the coffee map in Guatemala and leading to significantly increased development. We have previously worked with a nearby farm called El Limon, and first got to visit what came to be Calahual and Los Altares long before it was bought and replanted by Alberto. Today it's grown into a family business with Beto’s wife and sons also working on the farm and running operations. Their care and devotion to each step of production has led to continued improvements on the wet-mill, which helps them separate and track different lots and harvests, and control the overall quality of production. The Reyes family have a vision of building more exclusive and tasty varietals, a journey that we are involved in, helping to figure out which varietals and processes are best suited to the microclimate of this region. The plants here have taken several years to yield a commercial harvest, so we're very excited to share this crop! Innehåller kaffe, förvaras mörkt och svalt.
More from Drop Coffee

Karagoto AB, Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
$26.00

Hunkute, Washed Heirloom Cultivars, Ethiopia
$20.00

Limoncillo, Washed Caturra, Nicaragua
$17.00

Los Andes, Natural Bourbon, El Salvador
$23.00

Las Brumas, WFC, Anaerobic Natural SL28, El Salvador
$28.00

La Fany, Washed Pacamara, El Salvador
$24.00

