
Almanac Coffee
GUATEMALA - El Durazno
GUATEMALA - El Durazno is a SANTA ROSA, Guatemala, ANAEROBIC NATURAL, CATURRA coffee from Almanac Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- SANTA ROSA, Guatemala
- Process
- ANAEROBIC NATURAL
- Variety
- CATURRA
Available Sizes▾
- 250g — $17.56 ($7.02/100g)
- 500g — $35.12 ($7.02/100g)
- 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

GUATEMALA - El Durazno
GUATEMALA - El Durazno is a SANTA ROSA, Guatemala, ANAEROBIC NATURAL, CATURRA coffee from Almanac Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- SANTA ROSA, Guatemala
- Process
- ANAEROBIC NATURAL
- Variety
- CATURRA
Available Sizes
- 250g — $17.56 ($7.02/100g)
- 500g — $35.12 ($7.02/100g)
- 1000g — $55.49 ($5.55/100g)
Similar coffees to this SANTA ROSA, Guatemala ANAEROBIC NATURAL CATURRA

Guatemala - Guatemala Finca Santa Rita
Fraijanes Natural Anaerobic Catuai, Caturra
Archers Coffee
$14.16

The Barn - La Colina Natural
Guatemala Natural Caturra
Speciality Coffee CA
$19.00

San Lorenzo
Guatemala, San Cristobal Washed Caturra, Catuai, Bourbon
Little Wolf
$17.50

Los Altares, Anaerobic Natural Caturra, Guatemala
Natural Caturra
Drop Coffee
$19.00

LA COLINA NATURAL
Chimaltenango, Guatemala Natural Caturra
The Barn
$19.80

Guatemala La Palma
Washed Caturra, Catuai
Dune Coffee Roasters
$22.00
Description
PROCESS: ANAEROBIC NATURAL REGION: SANTA ROSA VARIETAL: CATURRA TASTE: BUTTERSCOTCH, APRICOT, TANGY About: Coffee production here is closely tied to seasonal rhythms, with harvest periods bringing together local communities for picking and processing. Many farms rely on a combination of family labour and experienced pickers who move between regions following the harvest. This seasonal flow of knowledge and labour plays an important role in maintaining quality across different farms and regions. Infrastructure on farms like El Durazno can vary, but there is often a strong emphasis on self-sufficiency. From water management systems for processing to on-site drying areas, producers work with the resources available to them, adapting techniques to suit their specific conditions.
About Almanac Coffee
- Location
- Queensland, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Almanac Coffee

COLOMBIA - Red Symphony
$21.77

COLOMBIA - La Esperanza (YEAST)
$18.26

COLOMBIA - Las Moras
$17.56

COSTA RICA - Coope Tarrazu
$17.56

DECAF - Sugar Cane Process
$14.75

BURUNDI - Butegana
$17.56