
Drop Coffee
Las Delicias, Natural Java, Nicaragua
Las Delicias, Natural Java, Nicaragua is a Lipululu in Jinotega region, Nicaragua, Natural, Java coffee from Drop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Lipululu in Jinotega region, Nicaragua
- Process
- Natural
- Variety
- Java
- Producer
- Erwin "Wingo" Jr Mierisch
Available Sizes▾
- 250g — $24.00 ($9.60/100g)
- 500g — $38.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
- 1000g — $36.00 ($3.60/100g)

Las Delicias, Natural Java, Nicaragua
Las Delicias, Natural Java, Nicaragua is a Lipululu in Jinotega region, Nicaragua, Natural, Java coffee from Drop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Lipululu in Jinotega region, Nicaragua
- Process
- Natural
- Variety
- Java
- Producer
- Erwin "Wingo" Jr Mierisch
Available Sizes
- 250g — $24.00 ($9.60/100g)
- 500g — $38.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
- 1000g — $36.00 ($3.60/100g)
Similar coffees to this Lipululu in Jinotega region, Nicaragua Natural Java

NICARAGUA | Las Delicias | Javanica | Washed
Nicaragua Washed Javanica
Proud Mary Coffee
$23.00

Nicaragua - Aida Lilla Zeledon - Java - Washed (CoE 2021 #10 Farm)
Dipilto, Nicaragua Washed Java
Wes Ngopi
$13.06

Sacuanjoche Education Lot 2025
Jinotega, Nicaragua Washed Java
Passenger
$24.25

San Jose, Nicaragua
Lipilulo, Jinotaga, Nicaragua Cold Anaerobic Natural Gesha
Seven Seeds Coffee Roasters
$24.61

La Llamarada
Nicaragua Natural Caturra, Catuai, Marsellesa
Coava Coffee Roasters
$24.00
Description
Flavour description: The coffee has an aroma of sherry. This is a sweet and a little boozy and floral cup, with flavour notes of papaya, cacao and rum raisin and a fudge-like flavour in the finish. The coffee has a medium body with a juicy texture. Colour to describe flavour: Orange Category: Adventurous Producer: Erwin "Wingo" Jr Mierisch Farm: Las Delicias Varietal: Java Process: Natural Location: Lipululu in Jinotega region, Nicaragua Harvested: February 2026 Farm size: 20 manzanas (about 13 hectares) Elevation: 1450-1500 meters above sea level Price transparency: The FOB price paid for this coffee is This is the fresh crop from 2026 of Las Delicias Natural Java Las Delicias Natural Java in the region Jinotega in Nicaragua, is produced by the youngest producer, Erwin "Wingo" Jr Mierisch, with whom we got the absolute joy to work with. Still in his 30s, Erwin Jr is not a rising star; he is in the full swing of producing the best coffee there is out there. He is involved in quality with all of the farms from the Mierisch family, but Las Delicias is one that is his very first own farm. Wingo is making this elegant, floral coffee shine more and open up more every year. The skill and expertise is evident in the delicate and bright profile of their Javas (as well as numerous times they've won Nicaragua's "Cup of Excellence"), which gets more and more intense notes of citric and apricot every year. And with natural processing, as in this case, it has even more passion fruit and fudge. The Mierisch family are also very active in developing numerous social and environmental projects to improve the quality of life for the hundreds of workers they employ, local community and ecosystem. If any one producer could single handedly demonstrate just how significantly coffee can positively impact society it'd have to be them. Las Delicias Natural Java has a boozy aroma of sherry. This is a sweet and floral cup, with flavour notes of papaya, cacao and rum raisin. It has a medium body, with a juicy texture an fudge-like flavour in its finish. Click here to read more about Las Delicias and Mierisch Family. Innehåller kaffe, förvaras mörkt och svalt.
More from Drop Coffee

Karagoto AB, Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
$26.00

Hunkute, Washed Heirloom Cultivars, Ethiopia
$20.00

Limoncillo, Washed Caturra, Nicaragua
$17.00

Los Andes, Natural Bourbon, El Salvador
$23.00

Las Brumas, WFC, Anaerobic Natural SL28, El Salvador
$28.00

La Fany, Washed Pacamara, El Salvador
$24.00