
Tanat Coffee (sold by Entropica Coffee)
Tanat - Elto Hamasho 96h
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Elto Hamasho 96h is a Arbegona, Sidama, Ethiopia, Anaerobic Natural 96h, 74158 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Arbegona, Sidama, Ethiopia
- Process
- Anaerobic Natural 96h
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes▾
- 200g — $42.00 ($21.00/100g)
- 1000g — $150.00 ($15.00/100g)

Tanat - Elto Hamasho 96h
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Elto Hamasho 96h is a Arbegona, Sidama, Ethiopia, Anaerobic Natural 96h, 74158 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Arbegona, Sidama, Ethiopia
- Process
- Anaerobic Natural 96h
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes
- 200g — $42.00 ($21.00/100g)
- 1000g — $150.00 ($15.00/100g)
Similar coffees to this Arbegona, Sidama, Ethiopia Anaerobic Natural 96h 74158

Ethiopia - Elto Elora, Ethiopian Landrace
Sidamo, Ethiopia 96h Anaerobic Natural Ethiopian Landrace
Terraform Coffee
$15.00

Elto Coffee Elora Station 74158 Anaerobic Washed
Ethiopia – Sidama Anaerobic washed 74158
Datura
$36.41

Elto Bare - Natural
Bare, Sidama, Ethiopia Natural JARC selections
Black & White
$28.00
Description
Tastes Like Blueberry • Blackberry • Earl Grey Tanat's Take: On the high plateaus of Bensa, in Ethiopia, sits Elto Coffee, the project of Eliyas Dukamo and Atiklit Dejene. Both bring solid experience producing exceptional coffees in Ethiopia, and they created Elto Coffee with the ambition of pushing quality standards by spotlighting the terroirs of Bensa and more modern washing methods. On our Elto Hamasho lot, the 96 hours of fermentation build a cup of strong intensity that stays legible throughout. At the start of the tasting the dark fruits take over: a juicy blueberry, a bursting blackberry, a black cherry, with that jammy sensation but without tipping into excess sugar. The coffee then evolves on the palate and Earl Grey notes emerge progressively. Floral notes bring freshness and recall the thread of Ethiopian terroir. The Details FARM Elto Coffee, Hamasho PROCESSING Anaerobic Natural 96h ALTITUDE 2200 MASL REGION Arbegona, Sidama, Ethiopia VARIETY 74158 PRODUCER Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
![Elto [Hamasho 96h]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/07/PAQUETWEB-hamasho96helto.png)
