
MAME (sold by Entropica Coffee)
MAME - Altieri LUCI Geisha Honey Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - Altieri LUCI Geisha Honey Omni is a Boquete, Chiriquí, Panama, Anaerobic Lactic Honey, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Boquete, Chiriquí, Panama
- Process
- Anaerobic Lactic Honey
- Variety
- Geisha
- Producer
- Eugene Altieri
Available Sizes▾
- 150g — $128.00 ($85.33/100g)
- 1000g — $769.00 ($76.90/100g)

MAME - Altieri LUCI Geisha Honey Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - Altieri LUCI Geisha Honey Omni is a Boquete, Chiriquí, Panama, Anaerobic Lactic Honey, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Boquete, Chiriquí, Panama
- Process
- Anaerobic Lactic Honey
- Variety
- Geisha
- Producer
- Eugene Altieri
Available Sizes
- 150g — $128.00 ($85.33/100g)
- 1000g — $769.00 ($76.90/100g)
Similar coffees to this Boquete, Chiriquí, Panama Anaerobic Lactic Honey Geisha

UN083 - Altieri Chombi 120226, Honey Geisha
Panama Honey Geisha
Special Guests Coffee
$83.56

Panama - Santamaria Estate - Geisha Honey
Paso Ancho, Chiriqui Honey Geisha
Archers Coffee
$36.22

Panama - Lerida Coffee Estate Geisha Honey Lot 07901 Cold Room Drying
Alto Quiel, Boquete Honey Cold Room Drying Geisha
Archers Coffee
$41.66

Panama - Elida Geisha Honey Loma 2501
Baru Volcano Boquete, Panama Honey Geisha
Archers Coffee
$38.94

Panama HiU Coffee -Finca Emporio Geisha Anaerobic honey #Popo2198
Panama Anaerobic Honey Geisha
GOÛT & CO
$8.80

Lerida Geisha honey · Finca Lerida
Panama · Boquete Geisha
Leuchtfeuer Coffee
$25.60
Description
Tastes Like Mimosa • Orange • Honey MAME's Take: Altieri Coffee sits high in the misty hills of Boquete, Panama, at 1,800 to 1,900 metres. The farm is a family story. Gene Altieri, a New Yorker, bought the land around 2005, and his neighbour at the famous Hacienda La Esmeralda sold him his first Geisha trees. Years later, the family turned their old ice factory into the coffee mill. Today Francisco Altieri and his sister Anna Lynn run the farm, and every Geisha plot is named after one of the grandchildren, picked by drawing names from a cap. The estate is one of Panama's award winners, taking 1st place for Varietals at Best of Panama 2026. Fresh cherry is sealed into bags and submerged in a pool fed by the estate's own upstream river water for about five days. The water is kept continuously flowing and cold, because stopping the flow would let the ferment heat it. They trialled three to ten days and settled on five. LUCI, grown on the farm's highest plot, came in very sweet with good production in a hard year. Chombi, about 1,800 m.a.s.l. on deep soil under roughly 60 percent shade, is the near-twin of Dilgo, which sits at the same altitude on rockier ground. MAME brew guide: 10g dose, 1:15, medium-fine, 93°C — steep the first pour of 50g for 30 seconds, then centre pour 100g after. The Details FARM Altieri Coffee Farms PROCESSING Anaerobic Lactic Honey ALTITUDE 1700 - 2200 MASL REGION Boquete, Chiriquí, Panama VARIETY Geisha PRODUCER Eugene Altieri
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
![Panama — Lerida [Geisha Honey 832] - 100g](https://149820943.cdn6.editmysite.com/uploads/1/4/9/8/149820943/SMJOKST4ARUHPZMKXEEWFLBY.jpeg)


