
MOK (sold by Entropica Coffee)
MOK - Ethiopia, Sasaba,Washed
Roasted by MOK · Sold by Entropica Coffee
MOK - Ethiopia, Sasaba,Washed is a Kercha, Guji, Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from MOK.
In stock since:
Details
- Origin
- Kercha, Guji, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Sasaba Washing Station
Available Sizes▾
- 250g — $36.00 ($14.40/100g)
- 1000g — $96.00 ($9.60/100g)

MOK - Ethiopia, Sasaba,Washed
Roasted by MOK · Sold by Entropica Coffee
MOK - Ethiopia, Sasaba,Washed is a Kercha, Guji, Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from MOK.
In stock since:
Details
- Origin
- Kercha, Guji, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Sasaba Washing Station
Available Sizes
- 250g — $36.00 ($14.40/100g)
- 1000g — $96.00 ($9.60/100g)
Similar coffees to this Kercha, Guji, Ethiopia Washed Heirloom

Ethiopia Kelloo Wete Konga
Wete Village, Yirgacheffe Washed Heirloom
Klover Coffee
$25.00

Gerba Dogo Washed - Guji, Ethiopia
Ethiopia, Bule Hora, Guji Washed Heirloom
Solberg & Hansen
$23.69

Gedeb Wuri (Washed) - Ethiopia
Worka- Sakaro, Gedeb Wuri, Gedeo Washed Heirloom
Monastery Coffee
$17.17

Ethiopia - Elto Coffee Sama Washed
Anasora, Guji Washed 74158
Archers Coffee
$7.62

Siko / Washed / Ethiopia / 250g
Ethiopia Washed Heirloom
Fuglen Oslo
$23.56
Description
Tastes Like Florals • Black Tea • Lime MOK's Take: Tsegaye Tesfaye is the founder and owner of Sasaba Washing Station, a processing which lies in the Kercha district in Guji at a height of 2150 masl. Sasaba supports over 500 smallholder farmers in the region, all located around and above 2000 masl. Due to the high altitude, the coffee beans develop at a slower pace which gives them time to take up more flavours from the soil, resulting in an overall complexer cup. Combined with the producers’ knowhow and the processing expertise from Tesfaye and his team, Sasaba Washing Station delivers excellent lots year after year. The large premises provide space for a large pulper and more than 600 drying beds. When cherries arrive, they are fermented for 48 to 72 hours before washing and laid out to dry evenly for about 7 days. Parchment then goes to the Wonberta Warehouse in Addis Ababa where it awaits final sorting and processing. This coffee was sourced through our importing partner Trabocca. The Details FARM Sasaba Washing Station PROCESSING Washed ALTITUDE 2150 MASL REGION Kercha, Guji, Ethiopia VARIETY Heirloom PRODUCER Sasaba Washing Station
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
