
MAME (sold by Entropica Coffee)
MAME - Brayan Smith
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - Brayan Smith is a Huila, Colombia, Washed, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Brayan Smith
Available Sizes▾
- 250g — $56.00 ($22.40/100g)
- 1000g — $176.00 ($17.60/100g)

MAME - Brayan Smith
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - Brayan Smith is a Huila, Colombia, Washed, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Brayan Smith
Available Sizes
- 250g — $56.00 ($22.40/100g)
- 1000g — $176.00 ($17.60/100g)
Also Available From
Description
Tastes Like Earl Grey • Marzipan • Lemon Candy MAME's Take: Third generation Colombian producer from Huila, this geisha shows beautiful notes of White Flower, Citrus and Black tea. MAME brew guide: 10g dose, 1:15, medium-fine, 93°C — steep the first pour of 50g for 30 seconds, then centre pour 100g after. The Details FARM Las Brisas PROCESSING Washed ALTITUDE 1950 MASL REGION Huila, Colombia VARIETY Geisha PRODUCER Brayan Smith
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
