
MAME (sold by Entropica Coffee)
MAME - La Cabra Lot 72 Geisha Natural Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - La Cabra Lot 72 Geisha Natural Omni is a Boquete, Chiriquí, Panama, Natural Cold Fermentation, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Boquete, Chiriquí, Panama
- Process
- Natural Cold Fermentation
- Variety
- Geisha
- Producer
- Willem Boot
Available Sizes▾
- 150g — $106.00 ($70.67/100g)
- 1000g — $606.00 ($60.60/100g)

MAME - La Cabra Lot 72 Geisha Natural Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - La Cabra Lot 72 Geisha Natural Omni is a Boquete, Chiriquí, Panama, Natural Cold Fermentation, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Boquete, Chiriquí, Panama
- Process
- Natural Cold Fermentation
- Variety
- Geisha
- Producer
- Willem Boot
Available Sizes
- 150g — $106.00 ($70.67/100g)
- 1000g — $606.00 ($60.60/100g)
Similar coffees to this Boquete, Chiriquí, Panama Natural Cold Fermentation Geisha

Panama - Lerida Coffee Estate Geisha Natural Lot 0746 Cold Room Drying
Alto Quiel, Boquete Natural Geisha
Archers Coffee
$36.76

Panama - Gato Grande Cold Ferment Natural
Los Pozos, Tierras Altas Cold Ferment Natural Geisha
Archers Coffee
$46.29

Panama - Flying Pumas Natural Cold Ferment Lot 25059
Los Pozos, Tierras Altas Natural - Cold Fermentation Geisha
Archers Coffee
$36.76

Panama - Finca Los Cenizos GNF 261 - Lulu Lot
Cerro Punta, Tierras Altas Cold Ferment Natural Geisha
Archers Coffee
$55.82

Panama - Finca Deborah, Enigma
Volcan, Chiriqui Natural Carbonic Maceration Geisha
Archers Coffee
$53.10

Panama - Mil Cumbres OMO GN Lot 1201
Cordillera Volcan Paraiso Natural Geisha
Archers Coffee
$41.66
Description
Tastes Like Blackberry • Apple • Tea Finish MAME's Take: Purple Fruits — Blackberry, Apple, Tea Finish. MAME brew guide: 10g dose, 1:15, medium-fine, 93°C — steep the first pour of 50g for 30 seconds, then centre pour 100g after. The Details FARM Finca La Cabra PROCESSING Natural Cold Fermentation ALTITUDE 1500 MASL REGION Boquete, Chiriquí, Panama VARIETY Geisha PRODUCER Willem Boot
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
