BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Manhattan - Finca Soledad - World Class
USA|Entropica Coffee

Manhattan (sold by Entropica Coffee)

$48.00125gIn StockPreorder

Manhattan - Finca Soledad - World Class

Roasted by Manhattan · Sold by Entropica Coffee

Manhattan - Finca Soledad - World Class is a Imbabura, Ecuador, Washed, Typica coffee from Manhattan.

In stock since:

Pre-order from Entropica Coffee

Details

Origin
Imbabura, Ecuador
Process
Washed
Variety
Typica
Producer
Pepe Jijón
Available Sizes▾
  • 125g — $48.00 ($38.40/100g)
  • 250g — $75.00 ($30.00/100g)
  • 1000g — $300.00 ($30.00/100g)

Description

Tastes Like Apricot Pie • Elderflower • Clementine Manhattan's Take: We're excited to introduce a new coffee from our friend Pepe Jijón — Finca Soledad. Finca Soledad is perched on the mountainside overlooking a beautiful valley where the Intag River flows through the land — four hectares purchased by Pepe in 2010 as he shifted from a mountaineering career into life as a specialty coffee producer. This washed Typica lot is exceptionally elegant, with a vibrant, juicy mouthfeel that keeps us coming back for another cup — every harvest from Finca Soledad impresses us, and this one is no exception. As this is a very limited lot, it's available for filter brewing only. Be sure to try it before it's gone! The Details FARM Finca Soledad PROCESSING Washed ALTITUDE 1515 MASL REGION Imbabura, Ecuador VARIETY Typica PRODUCER Pepe Jijón

About Entropica Coffee

Location
USA
Region
North America
Visit Entropica Coffee →