
Escape Coffee
Les Chèvres de Montagne
Les Chèvres de Montagne is a Africa x Colombia x Costa Rica, Washed xYellow Honey coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Africa x Colombia x Costa Rica
- Process
- Washed xYellow Honey
- Producer
- Multiple Producers
Available Sizes▾
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Les Chèvres de Montagne
Les Chèvres de Montagne is a Africa x Colombia x Costa Rica, Washed xYellow Honey coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Africa x Colombia x Costa Rica
- Process
- Washed xYellow Honey
- Producer
- Multiple Producers
Available Sizes
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 900g — $45.18 ($5.02/100g)
Similar coffees across all roasters

Escape Coffee x Les Chèvres de Montagne - Blend
Blend Washed and Yellow Honey Multiple Varieties
Speciality Coffee CA
$16.00

Escape Coffee x Hooké - Signature Blend
Colombia, Africa, Costa Rica Washed, Natural Blend
Speciality Coffee CA
$16.00

Steeped Coffee: Flirt
Ethiopia/Costa Rica, Blend Blend Heirloom/Catuai
Eight Ounce Coffee
$11.99

Flirt Blend
Costa Rica/Ethiopia, Blend Various Blend
Eight Ounce Coffee
$19.99

Costa Rica, La Guaca
Costa Rica, Chirripó, Brunca, Costa Rica Honey Red Catuai
Methodical Coffee
$26.50

Archers - Cafe Rivense - Costa Rica - Black Honey
Costa Rica Black Honey Catuai
Speciality Coffee CA
$28.00
Description
You have arrived. Top of the world it is. This blend is a medium-dark roast profile with a fruit twist to it. The blend of Honey Red Catuai from Costa Rica and the washed Caturra from Colombia in a deeper roast bring all the aromas to this sugary, silky and comforting beverage. Les Chèvres de Montagne signature blend reflects the co-founders’ taste profile: Émilie was into fruity coffees and Pascale into a chocolaty cup. This profile will perfectly fit any brewing method you may think of: stovetop, French press, filter and espresso. You're at home and need a rest? Latte will do it great. An adventurous yet classic blend, perfect for all coffee moments on a trip with your friends and family. What will you accomplish after your cup?





![Mellow Signature Blend [Heirloom, Catimor, Caturra]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/MellowBlend.png?v=1772709140)






