
Escape Coffee
Mayor
Mayor is a Chiapas, Mexico, Washed, Costa Rica, Marcellesa, Typica, and Caturra coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Chiapas, Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Costa Rica, Marcellesa, Typica, and Caturra
- Producer
- Multiple producers
Available Sizes▾
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Mayor
Mayor is a Chiapas, Mexico, Washed, Costa Rica, Marcellesa, Typica, and Caturra coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Chiapas, Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Costa Rica, Marcellesa, Typica, and Caturra
- Producer
- Multiple producers
Available Sizes
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 900g — $45.18 ($5.02/100g)
Similar coffees across all roasters

Mexico: Los Altos
Chiapas, Mexico Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Marsellesa, Mundo Novo
Broadsheet Coffee
$23.00

Mexico - Chiapas
Chiapas, Mexico Washed
SK Coffee
$25.00

Mexico Chiapas Ki-Saya Medium Roast
Chiapas Caturra, Costa Rica, Marsellesa, & Typica
Vibrant Coffee Roasters
$11.15

Mexico Las Tejedoras
Chiapas, Mexico Washed Bourbon+ Typica
Ceremony Coffee Roasters
$23.00

Cipres
Chiapas, Mexico Washed Caturra, Typica, Marsellesa
East Pole Coffee Co.
$25.50

Mass Appeal
Mexico + Guatemala Washed Typica + Castillo + Bourbon + Caturra + Colombia
Ceremony Coffee Roasters
$22.50
Description
Mayor is a product intentionally developed through the work we do at the Lab. Every Wednesday, we taste the previous week's production roasts to quality check and adjust as needed. This profile began in our Bright Series as Abuelos (now retired). While the unique washed profile held up at a lower end temperature, we saw potential to extend development time for added sweetness and a fuller body. After some trial and error, Mayor was born and it remains our most popular coffee to brew at home. This new crop comes from the Chiapas region of Mexico. Nestled near the Guatemalan border, Chiapas offers high altitudes, volcanic soil, and a lush tropical climate – all ideal for growing our favourite varietals, which shine beautifully in a washed profile. This lot, a blend of Costa Rica, Marcellesa, Typica, and Caturra, stands out with notes of chocolate syrup, dates, and molasses cookies, rounded out by a sweet, silky mouthfeel. Mayor is a labour of love, and its loyal fanbase proves we got this one right ;)








