BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
CLOUD CANDY: Rwanda Anaerobic Natural
Canada|Pirates of Coffee

Pirates of Coffee

$22.00250gIn Stock

CLOUD CANDY: Rwanda Anaerobic Natural

CLOUD CANDY: Rwanda Anaerobic Natural is a Nyamasheke, Western Province, Anaerobic Natural, Red Bourbon coffee from Pirates of Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Pirates of Coffee

Details

Origin
Nyamasheke, Western Province
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Gasharu Coffee
Available Sizes▾
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
  • 2000g — $145.00 ($7.25/100g)

Description

Cloud Candy is a vibrant, fruit-forward coffee produced by Gasharu Coffee in Nyamasheke, Western Province, Rwanda. Grown at high altitudes in acidic, nutrient-rich soils with abundant rainfall, this lot showcases the unique Red Bourbon varietal. Through the Anaerobic Natural process, the beans develop an expressive profile that bursts with lively fruit notes, reflecting both the terroir and the craftsmanship.  The cup experience is cohesive, offering playful flavors, confectionery sweetness, and a smooth finish with complex, perfumed notes. Expect a layered profile that balances tropical brightness with floral elegance.  Tasting Notes: Ripe Kiwi, Cherry, Cola Gummy, Peach, Tootsie Roll, Pineapple Cup score:  88.00 ☕  Gasharu Coffee, the producer of this coffee, is known for its fruit-forward coffees that are complex and display dominant tropical brightness. This new lineup is no different—roasted to perfection to be enjoyed as espresso or filter.  ABOUT GASHARU COFFEE The story of Gasharu Coffee traces back to 1973, when a determined 14‑year‑old boy named Celestin Rumenerangabo began his journey. Raised by a single mother who had been displaced after the 1959 uprising — an event in which groups of Hutus launched attacks against the Tutsis — Celestin grew up facing hardship and loss. After completing only three years of primary school, the family’s economic struggles pushed him to leave his home in Nyamasheke, in Rwanda’s southwest. With courage and resilience, he undertook a three‑day walk to Kigali, the capital city. In Kigali, Celestin worked as a house helper for a kind family in Kicukiro for three years. Although the family wished to adopt him, in 1976 he chose a different path. He gathered all of his savings and returned to his village to support his mother, who was living alone. This act of sacrifice and devotion became the foundation of what would later grow into Gasharu Coffee — a legacy built on resilience, family, and community. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Rwanda ☠️ Region: Nyamasheke, Western Province ☠️ Producer: Gasharu Coffee ☠️ Roast: Light/Medium ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Varietal: Red Bourbon ☠️ Process: Anaerobic Natural ☠️ Cup Score: 88.00 ☠️ Tasting notes: Ripe Kiwi Cherry Cola Gummy Peach Tootsie Roll Pineapple ☠️ Altitude: 1650 - 2100 masl ☠️ Whole Bean

About Pirates of Coffee

Location
Ontario, Canada
Region
North America
Visit Pirates of Coffee →