
Ex Animo Coffee
Kamathura
Kamathura is a Kenya, Embu, Nyeri, Washed, SL-28, SL-34, BATIAN, RIURI LL coffee from Ex Animo Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya, Embu, Nyeri
- Process
- Washed
- Variety
- SL-28, SL-34, BATIAN, RIURI LL
Available Sizes▾
- 250g — $16.94 ($6.78/100g)
- 1000g — $45.18 ($4.52/100g)

Kamathura
Kamathura is a Kenya, Embu, Nyeri, Washed, SL-28, SL-34, BATIAN, RIURI LL coffee from Ex Animo Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya, Embu, Nyeri
- Process
- Washed
- Variety
- SL-28, SL-34, BATIAN, RIURI LL
Available Sizes
- 250g — $16.94 ($6.78/100g)
- 1000g — $45.18 ($4.52/100g)
Similar coffees to this Kenya, Embu, Nyeri Washed SL-28, SL-34, BATIAN, RIURI LL

Kenya - Ruirai AA
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
SK Coffee
$28.00

Kiamutuira, Kenya
Kenya Washed SL28, SL34, Batián
Atmans Coffee
$20.48

AB Kithungururu
Kenya Washed SL28, SL34 & Ruiru 11
Bonanza Coffee
$21.50
![Kenya Gatomboya AB [Light roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_Single_Kenya-Gatomboya-AB-2026_1024x1024.jpg?v=1779850609)
Kenya Gatomboya AB [Light roast]
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34
Kurasu
$33.00

Kenya - Kirinyaga AA
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
SK Coffee
$26.00

Kenya Karani AA
Kenya Washed SL34 & SL28
Imbibe Coffee Roasters
$20.76
Description
Blackberry, Black Tea, Lemon Washed Light Country: Kenya Region: Embu, Nyeri Varieties: SL-28, SL-34, BATIAN, RIURI LL
About Ex Animo Coffee
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD






