BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ex Animo Coffee

Ex Animo Coffee is a specialty coffee roaster based in British Columbia, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Ex Animo Coffee.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Kenya
Common processes
Washed, Natural, Naturals and Washed Coffees
New in last 30 days
1 (2.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-02

13 coffees in stock (18 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Quabballe
Canada|Ex Animo Coffee

$56.47 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Uraga, Guji
Process
Natural
Variety
Landraces
Las Moras
Canada|Ex Animo Coffee

$55.77 · 200g · $8.12/100g

2 sizes
  • 200g — $16.24 ($8.12/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Honduras, La Paz, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacamara
Kamathura
Canada|Ex Animo Coffee

$18.35 · 250g · $6.78/100g

2 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 1000g — $45.18 ($4.52/100g)

Details

Origin
Kenya, Embu, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, BATIAN, RIURI LL
Danche Natural
Canada|Ex Animo Coffee

$16.94 · 340g · $4.98/100g

2 sizes
  • 340g — $16.94 ($4.98/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Chelbesa, Gedeb
Process
Natural
Variety
Karume, Wolisho
Danche
Canada|Ex Animo Coffee

$19.06 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Chelbesa, Gedeb
Process
Washed
Variety
Karume, Wolisho
El Jardin
Canada|Ex Animo Coffee

$18.35 · 250g · $6.78/100g

2 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 1000g — $45.18 ($4.52/100g)

Details

Origin
Honduras, La Paz
Process
Pacamara Washed
Variety
Pacamara
Kivanga
Canada|Ex Animo Coffee

$19.06 · 200g · $8.82/100g

2 sizes
  • 200g — $17.65 ($8.82/100g)
  • 1000g — $45.88 ($4.59/100g)

Details

Origin
Kenya, Embu County
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Las Perlitas
Canada|Ex Animo Coffee

$18.35 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Colombia, Pitalito, Huila
Process
Washed
Variety
Caturra, Pink Bourbon
El Placer - Decaf
Canada|Ex Animo Coffee

$17.65 · 250g · $7.06/100g

2 sizes
  • 250g — $17.65 ($7.06/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Colombia, Quindio
Process
Ethyl Acetate (EA)
Variety
Caturra
Ambrosia
Canada|Ex Animo Coffee

$14.12 · 250g · $5.08/100g

3 sizes
  • 250g — $12.71 ($5.08/100g)
  • 1000g — $33.88 ($3.39/100g)
  • 2267g — $70.59 ($3.11/100g)

Details

Origin
South and Central America
Process
Naturals and Washed Coffees
Superbus Espresso
Canada|Ex Animo Coffee

$15.88 · 340g · $4.36/100g

3 sizes
  • 340g — $14.82 ($4.36/100g)
  • 1000g — $34.59 ($3.46/100g)
  • 2267g — $72.00 ($3.18/100g)

Details

Origin
Central America & Africa
Hooked Espresso
Canada|Ex Animo Coffee

$15.53 · 340g · $4.15/100g

3 sizes
  • 340g — $14.12 ($4.15/100g)
  • 1000g — $33.18 ($3.32/100g)
  • 2267g — $70.59 ($3.11/100g)

Details

Origin
South America & East Africa
Odyssey
Canada|Ex Animo Coffee

$15.53 · 340g · $4.15/100g

3 sizes
  • 340g — $14.12 ($4.15/100g)
  • 1000g — $33.18 ($3.32/100g)
  • 2267g — $70.59 ($3.11/100g)