
Father Carpenter
Victoria Atao, SL9, Peru - Filter
Victoria Atao, SL9, Peru - Filter is a Cusco, Peru, Fully Washed, SL9 (Geisha Inca) coffee from Father Carpenter.
In stock since:
Details
- Origin
- Cusco, Peru
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL9 (Geisha Inca)
- Producer
- Victoria Atao
Available Sizes▾
- 30g — $11.26 ($37.55/100g)
- 250g — $34.02 ($13.61/100g)
- 1000g — $120.61 ($12.06/100g)

Victoria Atao, SL9, Peru - Filter
Victoria Atao, SL9, Peru - Filter is a Cusco, Peru, Fully Washed, SL9 (Geisha Inca) coffee from Father Carpenter.
In stock since:
Details
- Origin
- Cusco, Peru
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL9 (Geisha Inca)
- Producer
- Victoria Atao
Available Sizes
- 30g — $11.26 ($37.55/100g)
- 250g — $34.02 ($13.61/100g)
- 1000g — $120.61 ($12.06/100g)
Similar coffees to this Cusco, Peru Fully Washed SL9 (Geisha Inca)

René Ccesa Geisha / Washed / Peru / 100g
Peru Washed SL9, Geisha, & Inca
Fuglen Oslo
$17.88

Alejandrina Maytan - Peru
Peru Washed SL-9
Tandem Coffee Roasters
$29.00
![Hugo Pareja [SL9]](https://rozalicoffee.com/cdn/shop/files/product_hugo-pareja-sl9_200g_1024x1024.jpg?v=1779019863)
Hugo Pareja [SL9]
Peru Washed SL9 (Inca Geisha)
Rozali Coffee
$9.00
![Finca El Progreso - Washed [Geisha & SL09]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/WhatsAppImage2026-04-23at18.11.02_1.jpg?v=1776961783)
Finca El Progreso - Washed [Geisha & SL09]
Cusco, Peru Washed Geisha and SL09
Mellow Coffee Roasters
$22.76
Description
Eudis Orosco and his wife Victoria Atao manage their farm with a strong respect for nature. Much of the original forest has been preserved for shade, with only minimal clearing carried out for coffee planting. This creates a diverse and balanced ecosystem in which the coffee plants can thrive. ...more below Flavour Notes: Elderflower, Bergamot, Citrus Fruits, Melon Producer: Victoria Atao Located: Cusco Varietal: SL9 (Geisha Inca) Processing: Fully Washed Harvest: September-November 2025 Eudis explained how traditional Inca agroforestry practices are guided by the lunar cycle, from the planting of new trees through to harvest. For them, managing the ecosystem is inseparable from managing life itself, and maintaining this balance is central to producing exceptional coffee. Victoria and Eudis work closely together across their chacra, where they cultivate Geisha varieties in two primary plots. Bella Vista is the plot where coffee from Eudis Orosco is harvested separately, while Finca Paulette is the plot where coffee from Victoria Atao is produced. Both lots are processed at the beneficio at Finca Bella Vista. The primary distinction between the two plots is that the majority of SL9 varieties at Finca Paulette produce yellow cherries, while Finca Bella Vista is predominantly planted with red cherry selections. Geisha Inca is a local mutation of SL9, itself derived from Ethiopian heirloom varieties that have been cultivated in the district for decades. Historically, these varieties were widely neglected due to their low yields. However, through careful quality management and growing market recognition, Eudis and Victoria have continued planting more of these remarkable varieties at even higher altitudes, producing exceptional results and creating stronger economic returns for the local community.
More from Father Carpenter

Gatomboya AA, Kenya - Filter
$20.82

Okoluu, Ethiopia - Espresso
$21.50

Okoluu, Ethiopia - Filter
$21.50

Victoria Atao, SL9, Peru - Espresso
$34.02

Mukangu AB, Kenya - Espresso
$19.23

Mukangu AB, Kenya - Filter
$19.23