
Frequent Coffee
Intermission | Half Caf | Sugarcane Decaffeinated
Intermission | Half Caf | Sugarcane Decaffeinated is a specialty coffee from Frequent Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Intermission | Half Caf | Sugarcane Decaffeinated
Intermission | Half Caf | Sugarcane Decaffeinated is a specialty coffee from Frequent Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 2267g — $119.00 ($5.25/100g)
Similar coffees across all roasters

Seasonal Decaf
Bean & Bean Coffee Roasters
$22.00

Decaf
Metric Coffee
$27.00

Half-Caf Brazil
Brazil Natural and Swiss Water Process
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Decaf Roast Coffee
Colombia Washed Castillo
Coffee Bros.
$11.31

Rosso - Off Hours / Decaf Coffee
Brazil Swiss Water Decaf Mixed Heirlooms
Speciality Coffee CA
$17.00

Off Hours
Unknown, Brazil Swiss Water Decaf Regional Blend
Eight Ounce Coffee
$20.99
Description
Just enough caffeine to keep you moving, not enough to send you bouncing. Some moments call for a pause—but not a full stop. Intermission is your perfect mid-day coffee break, giving you a smooth, steady boost without going overboard. This medium roast masterpiece is rounded and balanced, with layers of rich chocolate, stone fruit brightness, and a touch of brown sugar warmth. Perfect for those not-too-early, not-too-late moments when you need a little caffeine, without going through the roof. Whether it’s a pre-lunch pep-up or an afternoon reset, Intermission keeps you in rhythm without missing a beat. Medium Roast Notes: Chocolate, Stone Fruit, Brown Sugar Decaffination Method: Sugarcane (EA) 100% Arabica Coffee Resting Time: 2-4 days
More from Frequent Coffee

Sidekick | Decaf | Sugarcane Decaffeinated
$23.00

Marlon Bolaños' Pink Bourbon | Thermal Shock | Sugarcane EA Decaf | Colombia
$25.00

Laurina | Black Honey | Less Caf | Costa Rica
$29.50

Jam On | Full Caf
$23.00

Finca El Paraíso | Lychee Peach | Sugarcane EA Decaf | Colombia
$24.00

Pink Bourbon | Thermal Shock | Sugarcane EA Decaf | Colombia
$23.00










