BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Fifty-Fifty
USA|Bird Rock Coffee Roasters

Bird Rock Coffee Roasters

$22.00283gIn Stock

Fifty-Fifty

Fifty-Fifty is a Various, Various coffee from Bird Rock Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Bird Rock Coffee Roasters

Details

Process
Various
Variety
Various
Available Sizes▾
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $56.32 ($6.21/100g)
  • 2267g — $123.20 ($5.43/100g)

Similar coffees across all roasters

Description

A little caffeine but not too much, this is a blend of decaffeinated coffee and full-octane beans. The blend is meant for those who are perhaps a bit sensitive to caffeine yet still need a little waking help in the morning, or for those needing a jolt in the afternoon but still want to sleep well at night. Of note: In 2012, this coffee landed on Imbibe Magazines list of 50 Most Notable Drinks.

About Bird Rock Coffee Roasters

Location
California, United States
Region
North America
Visit Bird Rock Coffee Roasters →