
H&S
Colombia La Fortuna Pink Bourbon
Colombia La Fortuna Pink Bourbon is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from H&S.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- La Fortuna
Available Sizes▾
- 125g — $23.00 ($18.40/100g)
- 250g — $37.00 ($14.80/100g)
- 1000g — $118.00 ($11.80/100g)

Colombia La Fortuna Pink Bourbon
Colombia La Fortuna Pink Bourbon is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from H&S.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- La Fortuna
Available Sizes
- 125g — $23.00 ($18.40/100g)
- 250g — $37.00 ($14.80/100g)
- 1000g — $118.00 ($11.80/100g)
Description
Coffee overview This beautiful washed Pink Bourbon brings the juice. An intense, juicy, and clean cup that harkens back to some of our favorite Pink Bourbon releases of the last few years. Excellent clarity and some softness and florality into the finish. La Fortuna is a new farm for us, it has an excellent reputation and has historically performed well in competition and auction. I am very excited to share this set with you all. Coffee flavor profile White peach, starfruit, orange blossom. Acidity: tropical Sweetness: juicy, taffy Balance: leans acidic Finish: slight floral linger Brewing evaluation Rest: 40+ days recommended Filter eval day 1: Gabi Standard Recipe of 1:18 - A pronounced juicy cup from the start. Many tropical fruits and stonefruits dominant most of the cup, giving way to softer florality in the finish. A nice start, very clean. TDS: 1.36 EY: 22.59% We use 60 hardness, 20 buffer water heated to 198F in all of our recipes. Information Farm: La Fortuna Region: Huila Country: Colombia Variety: Pink Bourbon Process: Washed Sourcing: Qima





