BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed
USA|Orbiter Coffee

Orbiter Coffee

$15.00125gIn Stock

Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed

Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed is a Oma Fontule, Ethiopia, Washed, Heirloom 74110, 74165 coffee from Orbiter Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Orbiter Coffee

Details

Origin
Oma Fontule, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom 74110, 74165
Producer
Musa Abalulesa
Available Sizes▾
  • 125g — $15.00 ($12.00/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
  • 4535g — $160.00 ($3.53/100g)

Description

A floral, washed Ethiopian coffee from Oma Fontule by Musa Abalulesa. Musa and his brothers farm organically in Gomma, Agaro. Comprised of heirloom varietals, this coffee embodies the best qualities of washed Ethiopian coffees. We taste notes of lavender, ruby red grapefruit, variations of peach depending on the roast, and brown sugar. We recommend four weeks of rest from roast date for the best cup.  Now available by the pound! Process: Washed Region: Oma Fontule, Ethiopia Producer: Musa Abalulesa Variety: Heirloom 74110, 74165 Sourced: Crop to Cup

About Orbiter Coffee

Location
Illinois, United States
Region
North America
Visit Orbiter Coffee →