
Workshop Coffee
El Nevado
El Nevado is a Huila, Colombia, Washed, Caturra, Castillo & Colombia coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Castillo & Colombia
- Producer
- Multiple small-scale producers with farms of around 1 hectare in size
Available Sizes▾
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 500g — $41.00 ($8.20/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

El Nevado
El Nevado is a Huila, Colombia, Washed, Caturra, Castillo & Colombia coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Castillo & Colombia
- Producer
- Multiple small-scale producers with farms of around 1 hectare in size
Available Sizes
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 500g — $41.00 ($8.20/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)
Similar coffees to this Huila, Colombia Washed Caturra, Castillo & Colombia

Colombia / Divino Nino
Colombia Washed Castillo, Caturra, Colombia
NewGround Coffee
$15.92
.png?ts=1776775173)
de caña
Kolumbien, Cauca Washed, E.A. Caturra, Castillo
Neues Schwarz
$11.95

El Nevado Decaf • Washed
Huila, Colombia Washed Caturra, Castillo, Var. Colombia
Hex
$20.00

Colombia La Quebrada
Colombia Washed Caturra, Colombia, Castillo
Parlor Coffee
$21.00

Colombia, Landmark
Colombia, Timaná, Huila Washed Caturra, Castillo, Colombia
Methodical Coffee
$22.36

Coffee Finca Santa Maria Caturra - Washed
Colombia Washed Castillo
Terres de Café
$18.09
Description
Caturra, Castillo & Colombia cultivars. Depulped and dry fermented, fully washed and dried via polytunnel or rooftop patios.






