BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Sunset Decaf
USA|Methodical Coffee

Methodical Coffee

$22.66340gIn Stock

Sunset Decaf

Sunset Decaf is a Nariño, Colombia, Washed Process, Decaffeination by Ethyl Acetate (EA), Castillo, Caturra, Variedad Colombia coffee from Methodical Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Methodical Coffee

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Washed Process, Decaffeination by Ethyl Acetate (EA)
Variety
Castillo, Caturra, Variedad Colombia
Producer
La Unión and Descafecol
Available Sizes▾
  • 340g — $22.66 ($6.66/100g)
  • 907g — $51.50 ($5.68/100g)
  • 2267g — $123.60 ($5.45/100g)

Similar coffees to this Nariño, Colombia Castillo, Caturra, Variedad Colombia

Description

A meticulously cultivated and decaffeinated coffee that's balanced and complex, appealing to a variety of preferences.

About Methodical Coffee

Location
South Carolina, United States
Region
North America
Visit Methodical Coffee →