BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Homeground Coffee Roasters

Homeground Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Singapore. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Homeground Coffee Roasters.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Kenya
Common processes
Natural, SL34, Anaerobic Natural
New in last 30 days
6 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-06
Latest restock
2026-09-09

2 coffees in stock (29 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

My Liberica, Liberica, Honey, Malaysia
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$13.00 · 125g · $10.40/100g

3 sizes
  • 125g — $13.00 ($10.40/100g)
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Malaysia
Process
Honey
Variety
Liberica
Producer
My Liberica
My Liberica, Liberica, Honey, Malaysia #E
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$80.00 · 1000g · $7.90/100g

3 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)

Details

Origin
Malaysia
Process
Honey
Variety
Liberica
Producer
My Liberica