BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Liberica Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Liberica variety.

10 in stock7 roasters2.3/mo avg

Variety

Liberica

10 coffees

Price / 100g

$3.33 – $51.06

median $19.59 · 9 lots

Top origins

Malaysia, Vietnam, Indonesia

Top processes

Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

9 Liberica variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Indonesia Liberica Natural Single Mosto
UAE|Julith Coffee

$20.42 · 40g · $51.06/100g

Details

Origin
Central Java, Indonesia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Liberica
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Liberica Honey Mosto
UAE|Julith Coffee

$19.06 · 40g · $47.65/100g

Details

Origin
Central Java, Indonesia
Process
Honey Mosto
Variety
Liberica
Producer
Reza Nurullah
Vietnam - 96B Huong Phung Commune Liberica | Anaerobic Natural
Canada|Rogue Wave Coffee

$8.00 · 40g · $20.00/100g

2 sizes
  • 40g — $8.00 ($20.00/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)

Details

Origin
Vietnam
Process
Anaerobic Natural
Variety
Liberica
Producer
96B Huong Phung Commune
My Liberica, Liberica, Honey, Malaysia
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$13.00 · 125g · $10.40/100g

3 sizes
  • 125g — $13.00 ($10.40/100g)
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Malaysia
Process
Honey
Variety
Liberica
Producer
My Liberica
Rare 006/2026: Vietnam Quang Tri
Poland|HAYB

Details

Origin
Vietnam - Saigon
Process
Black Honey
Variety
Liberica
My Liberica, Liberica, Honey, Malaysia #E
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$80.00 · 1000g · $7.90/100g

3 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)

Details

Origin
Malaysia
Process
Honey
Variety
Liberica
Producer
My Liberica
Salawara Estate - Liberica - Naturals - Sakleshpur - Medium Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.34 · 250g · $3.33/100g

Details

Origin
Salawara Estate, Sakleshpur, India
Process
Naturals
Variety
Liberica
Producer
Sharan Gowda
Malaysia MY Liberica JH Natural | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$19.59 · 100g · $19.59/100g

Details

Origin
kulai, johor, Malaysia
Process
jh natural
Variety
liberica
Producer
jason liew
My Liberica Anaerobic N26
Vietnam|XLIII Coffee

$76.05 · 250g · $30.42/100g

Details

Origin
Malaysia
Process
Anaerobic Natural - 26 Days Fermentation
Variety
Liberica
Producer
My Liberica