
Iowa Coffee Roasters
City Roast
City Roast is a specialty coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
- 907g — $38.00 ($4.19/100g)

City Roast
City Roast is a specialty coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
- 907g — $38.00 ($4.19/100g)
Similar coffees across all roasters

Streetlevel
Verve Coffee Roasters
$11.50

Downtown Blend, Organic & Fair Trade
Bean & Bean Coffee Roasters
$22.00

Northwesterly
Olympia Coffee Roasting
$20.00

Bird Rock
Washed Various
Bird Rock Coffee Roasters
$20.00

Lincolnway Blend
Yaggy Road Roasting Co
$19.00

Seismic
Metric Coffee
$22.00
Description
Our City Roast blend is a balance of high grown Central and South American coffees roasted to bring out the rich uniqueness of each individual variety. City Roast has a robust aroma, unbelievable taste, and definite "caffeine Kick". This is a coffee that is difficult to describe, but one that simply must be tasted!
About Iowa Coffee Roasters
- Location
- Iowa, United States
- Region
- North America
More from Iowa Coffee Roasters

El Salvador Oscar Aguilar - Finca La Vegona - Pacamara - Honey Chalate Microlot
$11.50

Colombian - Women Coffee Producers
$10.00

India - Monsooned Malabar
$10.50

Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
$11.00

Sumatra - Harimau Tiger
$10.50

Guatemala - San Pedro, Atitlan
$10.00











