BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Kaffeelix

Kaffeelix is a specialty coffee roaster based in Lower Austria, Austria. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Kaffeelix.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Kenya
Common processes
Washed, Natural, Honey
New in last 30 days
3 (1.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-28

2 coffees in stock (34 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Uganda Muki Fruity - natural
Austria|Kaffeelix

$16.02 · 250g · $6.41/100g

2 sizes
  • 250g — $16.02 ($6.41/100g)
  • 1000g — $59.36 ($5.94/100g)

Details

Origin
The Coffee Yards, Sironko District
Process
Natural
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28
Uganda Nafuna - cherry fermentation washed
Austria|Kaffeelix

$16.41 · 250g · $6.56/100g

2 sizes
  • 250g — $16.41 ($6.57/100g)
  • 1000g — $60.87 ($6.09/100g)

Details

Origin
The Coffee Gardens, Mount Elgon, East Uganda
Process
Washed
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28