
Keen Coffee
Jaguara
Jaguara is a Brazil, Natural, Yellow Catuai coffee from Keen Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Catuai
- Producer
- Garica Family
Available Sizes▾
- 250g — $15.59 ($6.24/100g)
- 1000g — $50.97 ($5.10/100g)
- 1000g — $91.02 ($9.10/100g)

Jaguara
Jaguara is a Brazil, Natural, Yellow Catuai coffee from Keen Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Catuai
- Producer
- Garica Family
Available Sizes
- 250g — $15.59 ($6.24/100g)
- 1000g — $50.97 ($5.10/100g)
- 1000g — $91.02 ($9.10/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural Yellow Catuai

Caramello Espresso (1kg)
Minas Gerais, Brazil Natural Yellow Catuaí
Eight Ounce Coffee
$69.99

Caramello Espresso
Minas Gerais, Brazil Natural Yellow Catuaí
Eight Ounce Coffee
$21.99

Brazil Cavaquinho
Brazil Natural Various
Cat & Cloud
$19.65

Mellow Caramelo
Mantiqueira de Minas, Brazil Natural Red Catuai
Eight Ounce Coffee
$18.99

DAK - Caramello
Minas Gerais, Brazil Natural Yellow Catuaí
Entropica Coffee
$27.00

Brazil
Minas Gerais Natural Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$10.73
Description
Notes: Nutty Roast: Medium roast Our most beloved coffee and longest-running direct trade partnership – nine years and counting! After a brief pause, we’re thrilled to have Jaguara back on the roastery shelves, and it’s as delicious as ever. This steady, rich, and creamy coffee is the perfect balance of comfort and complexity. Expect standout flavours of macadamia, praline, and orange, complemented by smooth buttery caramel, sweet milk chocolate, and fruity hints of red apple. A comforting cup you’ll want to return to again and again. Jaguara offer: extra discount when ordering “2 x 1000 grams”.







