
Color Roasters
Eclipse - A Blend for Dark Roast
Eclipse - A Blend for Dark Roast is a specialty coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 283g — $18.00 ($6.36/100g)
- 907g — $48.00 ($5.29/100g)
- 907g — $47.60 ($5.25/100g)
- 2267g — $92.00 ($4.06/100g)

Eclipse - A Blend for Dark Roast
Eclipse - A Blend for Dark Roast is a specialty coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 283g — $18.00 ($6.36/100g)
- 907g — $48.00 ($5.29/100g)
- 907g — $47.60 ($5.25/100g)
- 2267g — $92.00 ($4.06/100g)
Similar coffees across all roasters

ECLIPSE: Dark Roast Blend
Brazil Natural, Ethiopia Washed, Colombia Washed Blend
Pirates of Coffee
$13.00

Opus Dark Roast
Chromatic Coffee
$24.99

Darketype Dark Roast
Archetype Coffee
$21.00

Colombian Excelso | Ultra Dark Roast
Manta Ray Coffee Roasters
$11.25

Dark Roasted Abao Blend
Simple Kaffa
$18.75

Bittersweet
Archers Coffee
$11.44
Description
OUR DARK ROAST ECLIPSE DARK CHOCOLATE, TOASTED NUTS, DARK TOFFEE | RICH FINISH A ROTATING BLEND OF OUR FAVORITE LATIN AMERICA COFFEES Eclipse isn’t just dark — it’s purposefully roasted for rich, layered flavor without bitterness. This is coffee with presence: deep cocoa and dark caramel sit up front, backed by notes of toasted brown sugar and a clean, smoky sweetness. The body is bold and full, with a smooth finish that lingers without harshness. Eclipse holds up beautifully in milk and stands strong as drip and espresso alike — a dark roast that tastes deliberate, not burned. Roast Dark Flavor Profile Deep Cocoa Toasted Brown Sugar Smoky Sweet Sweetness Full, Clean Body Why You’ll Love It Eclipse is for anyone who loves a dark roast with character — not just strength. It’s the cup you reach for when you want something bold, smooth, and unapologetically flavorful.
More from Color Roasters

Ethiopia Chelchele
$22.50

Colombia Yessica Parra - Youth Collab Project - Community Blend of Washed Lots
$9.00

Artist Reserve: Mexico Arturo Ortiz 2026 Harvest
$24.00

Honduras Las Moras - Washed Pacamara
$21.00

Artist Reserve: Colombia Oscar Osorio - Citrus Co-Ferment
$14.00

Honduras El Pedrero - Washed Process Pink Bourbon
$21.00







