
La Cabra
Las Flores de Cafe
Las Flores de Cafe is a Guatemala, Huehuetenango, Washed, Caturra, Catuai, Bourbon coffee from La Cabra.
In stock since:
Details
- Origin
- Guatemala, Huehuetenango
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Catuai, Bourbon
- Producer
- Huehue smallholders
Available Sizes▾
- 250g — $3.65 ($1.46/100g)
- 1000g — $13.85 ($1.39/100g)

Las Flores de Cafe
Las Flores de Cafe is a Guatemala, Huehuetenango, Washed, Caturra, Catuai, Bourbon coffee from La Cabra.
In stock since:
Details
- Origin
- Guatemala, Huehuetenango
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Catuai, Bourbon
- Producer
- Huehue smallholders
Available Sizes
- 250g — $3.65 ($1.46/100g)
- 1000g — $13.85 ($1.39/100g)
Similar coffees to this Guatemala, Huehuetenango Washed Caturra, Catuai, Bourbon

Guatemala: Concepción Huista
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$23.50

Las Amapolas
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Guatamela - Huehuetenango
Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
SK Coffee
$27.00

Guatemala: Pedro Perez Domingo
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$24.00

San Lorenzo
Guatemala, San Cristobal Washed Caturra, Catuai, Bourbon
Little Wolf
$17.50

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90
Description
Soft red berries and sweet dark chocolate, produced by smallholders in the Huehuetenango region.









