
La Cabra
Shantawene
Shantawene is a Ethiopia, Sidama, Bensa District, Natural, Heirloom, 74/110 and 74/112 coffee from La Cabra.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia, Sidama, Bensa District
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom, 74/110 and 74/112
- Producer
- Smallholder community of Shantawene
Available Sizes▾
- 250g — $3.81 ($1.52/100g)
- 1000g — $14.16 ($1.42/100g)

Shantawene
Shantawene is a Ethiopia, Sidama, Bensa District, Natural, Heirloom, 74/110 and 74/112 coffee from La Cabra.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia, Sidama, Bensa District
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom, 74/110 and 74/112
- Producer
- Smallholder community of Shantawene
Available Sizes
- 250g — $3.81 ($1.52/100g)
- 1000g — $14.16 ($1.42/100g)
Similar coffees to this Ethiopia, Sidama, Bensa District Natural Heirloom, 74/110 and 74/112

Shantawene
Sidama, Ethiopia Natural Mikicho, Setami, Heirloom
Fábrica Coffee Roasters
$20.48

Shantawene - 35g
Sidama, Ethiopia Natural Mikicho, Setami, Heirloom
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Shantawene
Ethiopia Washed Heirloom
Bell Lane Coffee
$17.00

BEKELE KECHARA
Sidama, Ethiopia Natural 74112 & 74110
The Barn
$20.37

Rumudamo
Sidama, Ethiopia Natural 74112 & Heirloom
Eight Ounce Coffee
$25.99

Bombe
Shantawene, Ethiopia Natural 74110/74112
Eight Ounce Coffee
$28.99
Description
A natural-processed community lot from smallholder garden farmers around Shantawene in Bensa, Sidama, with notes of blackberry, cherry and brown sugar.





