
Luminous Coffee
Colombia Washed Dark Fermentation Catiope
Colombia Washed Dark Fermentation Catiope is a Colombia, Washed coffee from Luminous Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $29.00 ($14.50/100g)
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)

Colombia Washed Dark Fermentation Catiope
Colombia Washed Dark Fermentation Catiope is a Colombia, Washed coffee from Luminous Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $29.00 ($14.50/100g)
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed

Colombia — Cata Reserva Year 2
Colombia Assisted Fermentation
Assembly Coffee London
$21.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
Colombia Washed Castillo
Assembly Coffee London
$19.00

La Palma, Colombia
Colombia Washed 48h Fermentation Caturra Chiroso
Atmans Coffee
$15.93

Colombia — Linarco Rodriguez Honey Geisha
Colombia Semi-Washed Geisha
Assembly Coffee London
$48.00

Colombia — Cata Pacamara
Colombia Washed Pacamara
Assembly Coffee London
$21.00

Chorro Alto • Washed + Thermal Shock • Caturra Chiroso • Colombia
Colombia Washed + Thermal Shock Caturra Chiroso
Taith Coffee
$26.53
Description
Produced by Elkin Guzman at El Mirador in Huila, Colombia, this Catiope Dark Fermentation Washed process captures an ancient method used for curing, fermenting, and preserving foods, where the absence of light has a positive effect on the fermentative activity of microorganisms. Harvested cherries undergo a disinfection process using a citric acid solution, followed by an oxidation process for 24 hours, then are pulped and placed into sealed plastic bags inside sealed barrels, which are buried underground for 8 days, ensuring complete absence of light, before drying to an ideal moisture content of 10.5% to 11%.
More from Luminous Coffee

Colombia Gesha Natural Los Angeles
$34.00

COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO
$26.00

Colombia Gesha Anaerobic Washed
$34.00

Mexico Yellow Caturra Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 61
$37.00

COLOMBIA GESHA WASHED EL SALADO
$35.00

Mexico Yellow Caturra Natural 240hr Lot 44
$37.00