
Methodical Coffee
Kenya, Tekangu
Kenya, Tekangu is a Kenya, Karatina, Nyeri, Kenya, Washed, SL 28, SL 34 coffee from Methodical Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Kenya, Karatina, Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL 28, SL 34
- Producer
- Tekangu Farmer's Co-Op
Available Sizes▾
- 340g — $34.75 ($10.22/100g)
- 907g — $79.07 ($8.72/100g)
- 2267g — $183.95 ($8.11/100g)

Kenya, Tekangu
Kenya, Tekangu is a Kenya, Karatina, Nyeri, Kenya, Washed, SL 28, SL 34 coffee from Methodical Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Kenya, Karatina, Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL 28, SL 34
- Producer
- Tekangu Farmer's Co-Op
Available Sizes
- 340g — $34.75 ($10.22/100g)
- 907g — $79.07 ($8.72/100g)
- 2267g — $183.95 ($8.11/100g)
Similar coffees to this Kenya, Karatina, Nyeri, Kenya Washed SL 28, SL 34

Kenya Karani AA
Kenya Washed SL34 & SL28
Imbibe Coffee Roasters
$20.76

Kirimaara
Kirinyaga, Kenya Washed SL 28, SL 34
Fábrica Coffee Roasters
$20.48

Karatu SL28 Washed
Karatu Factory, Kiambu, Kenya
Modcup Coffee
$30.00

Kenya Mount Kirinyaga
Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Equator Coffees
$21.00

Kangunu
Kenya Washed SL28, SL34, some Ruiru and Batian
Horsham Coffee Roaster
$18.24

Kirimaara - 35g
Kirinyaga, Kenya Washed SL 28, SL34
Fábrica Coffee Roasters
$3.30
Description
A juicy and structured Kenyan coffee with a balance of tart fruit and floral sweetness.
About Methodical Coffee
- Location
- South Carolina, United States
- Region
- North America









