
Methodical Coffee
Unwind Decaf
Unwind Decaf is a Jimma, Ethiopia, Mountain Water, Castillo coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Jimma, Ethiopia
- Process
- Mountain Water
- Variety
- Castillo
- Producer
- Abdo Aba Mecha
Available Sizes▾
- 340g — $21.84 ($6.42/100g)
- 907g — $50.47 ($5.56/100g)
- 2267g — $115.67 ($5.10/100g)

Unwind Decaf
Unwind Decaf is a Jimma, Ethiopia, Mountain Water, Castillo coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Jimma, Ethiopia
- Process
- Mountain Water
- Variety
- Castillo
- Producer
- Abdo Aba Mecha
Available Sizes
- 340g — $21.84 ($6.42/100g)
- 907g — $50.47 ($5.56/100g)
- 2267g — $115.67 ($5.10/100g)
Similar coffees to this Jimma, Ethiopia Mountain Water Castillo

【DECAF】ETHIOPIA / SIDAMO G-2 Mountain Water
Washed / Mountain Water Arabica
ONIBUS COFFEE
$11.00
![Ethiopia Sidamo Decaf [Medium roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_Single_Ethiopia-Sidamo-Decaf_2025_e53a5636-c9ec-4cb5-8d62-293d26b800fe_1024x1024.jpg?v=1759571566)
Ethiopia Sidamo Decaf [Medium roast]
Ethiopia
Kurasu
$33.00

Swiss Water (Ethiopia Decaf)
Ethiopia, Oromia, Guji Zone, Sidamo Swiss Water Process Natural Mixed Heirloom
De Mello Coffee
$16.24

Decaf
Colombia Washed; EA Decaf Castillo
Idle Hands Roasting
$20.00

Decaf Ethiopia Natural Suke Quto
Guji Zone Natural
Kuma Coffee
$25.00
![[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2 / 200g](https://baseec-img-mng.akamaized.net/images/item/origin/4cb424531c9c5848bde9d53b6942d161.jpg?imformat=generic&q=90&im=Resize,width=1200,type=normal)
[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2 / 200g
Sidamo, Ethiopia Washed Mountain water Heirlomm
Style Coffee
$17.85
Description
A robust decaf coffee that maintains a mellow and pleasant sweetness.
About Methodical Coffee
- Location
- South Carolina, United States
- Region
- North America









