
Modcup Coffee
The Shadow
The Shadow is a Huila, Colombia, Washed – Clean and Bold, Colombia – Known for its robust, balanced flavor coffee from Modcup Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed – Clean and Bold
- Variety
- Colombia – Known for its robust, balanced flavor
Available Sizes▾
- 250g — $22.50 ($9.00/100g)
- 1000g — $67.50 ($6.75/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

The Shadow
The Shadow is a Huila, Colombia, Washed – Clean and Bold, Colombia – Known for its robust, balanced flavor coffee from Modcup Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed – Clean and Bold
- Variety
- Colombia – Known for its robust, balanced flavor
Available Sizes
- 250g — $22.50 ($9.00/100g)
- 1000g — $67.50 ($6.75/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)
Similar coffees across all roasters

Melting Darkness // Dark Roast
Colombia
Sump Coffee
$20.00

Black & White Roasters – The Traditional
Colombia Washed Mixed
Speciality Coffee CA
$26.00

SOMBRA
Active Harvest Regions in Colombia Washed Various
Devocion Coffee
$25.25

Night Owl | Dark Blend
Colombia, Honduras Washed Bourbon, caturra, Catuai, Parainema
Quills Coffee
$20.00

Obscura
Colombia & Brazil Washed & Natural Caturra, Red Catuai
Monta Coffee
$18.00

Eclipse
Colombia Washed
Onyx Coffee Lab
$6.00
Description
ROAST: Dark ORIGIN: Huila, Colombia NOTES: Smoky, Earthy, Full-Bodied The Shadow Blend was created to complete our full spectrum of specialty coffee roasts—from light to dark—so that every coffee lover can find their perfect cup. As the boldest and darkest roast we offer at Mod, this blend is crafted for those who crave deep, intense, and smoky flavors. If you reach for a strong dark roast coffee to awaken your senses and ground your soul, we invite you to experience our take on this timeless classic.












