
Quills Coffee
Night Owl | Dark Blend
Night Owl | Dark Blend is a Colombia, Honduras, Washed, Bourbon, caturra, Catuai, Parainema coffee from Quills Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Honduras
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon, caturra, Catuai, Parainema
Available Sizes▾
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Night Owl | Dark Blend
Night Owl | Dark Blend is a Colombia, Honduras, Washed, Bourbon, caturra, Catuai, Parainema coffee from Quills Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Honduras
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon, caturra, Catuai, Parainema
Available Sizes
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)
Similar coffees across all roasters

Dark Vibes
100% Honduras Café Organico Marcala, S.A Washed
Vibrant Coffee Roasters
$9.50

House Blend
Huila, Colombia Washed Colombia, Caturra, Pink Bourbon
Helm
$21.00

The Shadow
Huila, Colombia Washed – Clean and Bold Colombia – Known for its robust, balanced flavor
Modcup Coffee
$22.50

Hatch -Bomb Devil
Colombia, Blend Blend Multiple Varieties
Eight Ounce Coffee
$26.99

Midnight Surf
Fully Washed Castillo, Colombia, Caturra
Bird Rock Coffee Roasters
$20.00

Alter Ego
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$11.12
Description
A dark roast you say?! What in tarnation!? Well at Quills a common saying is “Quality for All” and we can’t say that if we aren’t constantly looking at our coffee offerings and pushing the boundaries. A blend of Honduras and Colombia, this blend is the darkest roast we’ve done to date, but also something we’re proud to put alongside our other coffees. We taste: Chocolate cake, caramel, rich, tobacco finish Farm: Various Smallholder farms Origins: Colombia, Honduras Process: Washed Variety: Bourbon, caturra, Catuai, Parainema Elevation: 1200-2100 MASL
















