
Sightglass Coffee
Banner Dark
Banner Dark is a Central & South America, Washed, Blended coffee from Sightglass Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central & South America
- Process
- Washed
- Variety
- Blended
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $55.75 ($6.15/100g)
- 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Banner Dark
Banner Dark is a Central & South America, Washed, Blended coffee from Sightglass Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central & South America
- Process
- Washed
- Variety
- Blended
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $55.75 ($6.15/100g)
- 2267g — $132.00 ($5.82/100g)
Similar coffees to this Central & South America Washed Blended

Santarossa Blend
Central and South America Washed Various
Dune Coffee Roasters
$18.50

Daybreak Blend
Brazil & Colombia Natural & Washed
Steady State Roasting
$17.50

Dark Vibes
100% Honduras Café Organico Marcala, S.A Washed
Vibrant Coffee Roasters
$9.50

Alter Ego
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$11.12

Connection - Medium Dark Cold Brew Blend
Colombia, Brazil Washed, Natural Mixed varieties
Greater Goods Roasting
$10.00

Rise & Shine - Dark and Bold Blend
Colombia, Peru Washed Mixed varieties
Greater Goods Roasting
$10.00
Description
Roast Level: Dark Roast Origin: Central & South America Variety / Processing: Blended / Washed Growing Altitude: Varying meters above sea level
About Sightglass Coffee
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Sightglass Coffee

Kenya, Kiangoi AA, Kirinyaga
$28.50

Costa Rica, Aquiares Estate Red Honey, Diego Robelo
$28.00

Honduras, Nueva Esperanza, David Muñoz
$28.00

Mexico, Rancho La Perla, Antonia Fuentes
$28.00

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Pink Bourbon
$28.00

Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
$28.00











