BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
ECLIPSE: Dark Roast Blend
Canada|Pirates of Coffee

Pirates of Coffee

$13.00250gIn Stock

ECLIPSE: Dark Roast Blend

ECLIPSE: Dark Roast Blend is a Brazil Natural, Ethiopia Washed, Colombia Washed, Blend coffee from Pirates of Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Pirates of Coffee

Details

Process
Brazil Natural, Ethiopia Washed, Colombia Washed
Variety
Blend
Producer
Blend
Available Sizes▾
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)
  • 2000g — $76.00 ($3.80/100g)

Description

This Robust Dark Roast Blend is crafted for anyone who wants a no‑nonsense, dependable cup of coffee. It’s smooth, bold, and consistently satisfying, whether enjoyed with milk, on filter, or in a classic coffee machine. This blend is thoughtfully designed and roasted to highlight the unique strengths of each origin, creating a balanced, harmonious profile that performs beautifully across brewing styles. Tasting Notes: Dark, Bold, Smooth Cup score:  82.00 ☕ Remarkably versatile, it stays delicious and consistent no matter how you brew it. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Blend from Brazil, Ethiopia, Colombia ☠️ Producer: Blend ☠️ Roast: Dark ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Varietal: Blend ☠️ Process: Brazil Natural, Ethiopia Washed, Colombia Washed ☠️ Cup Score: 83.00 ☠️ Tasting notes: Dark Bold Smooth ☠️ Altitude: 950-2200 masl ☠️ Whole Bean

About Pirates of Coffee

Location
Ontario, Canada
Region
North America
Visit Pirates of Coffee →