BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Origin Roasting

Origin Roasting is a specialty coffee roaster based in South Africa. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Origin Roasting.

Top origins
Kenya, Ethiopia, Uganda
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
11 (6.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21
Latest restock
2026-09-21

3 coffees in stock (27 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Bulaago
South Africa|Origin Roasting

$26.54 · 250g · $10.61/100g

2 sizes
  • 250g — $26.54 ($10.61/100g)
  • 1000g — $95.47 ($9.55/100g)

Details

Origin
Bulaago, Mt Elgon, Eastern Uganda
Process
Natural
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Sipi Tangwen Fermentation
South Africa|Origin Roasting

$29.89 · 250g · $11.96/100g

2 sizes
  • 250g — $29.89 ($11.96/100g)
  • 1000g — $107.67 ($10.77/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
Washed with 92 hour fermentation
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Sipi Tangwen
South Africa|Origin Roasting

$31.48 · 250g · $12.59/100g

2 sizes
  • 250g — $31.48 ($12.59/100g)
  • 1000g — $113.47 ($11.35/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
72 hour anaerobic natural
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company