
Paradise Coffee Roasters
Black Basalt Dark Roast Blend
Black Basalt Dark Roast Blend is a specialty coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $59.00 ($6.50/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Black Basalt Dark Roast Blend
Black Basalt Dark Roast Blend is a specialty coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $59.00 ($6.50/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
Similar coffees across all roasters

Double Diamond Dark Blend
H&S
$17.00

Eclipse - A Blend for Dark Roast
Color Roasters
$18.00

ECLIPSE: Dark Roast Blend
Brazil Natural, Ethiopia Washed, Colombia Washed Blend
Pirates of Coffee
$13.00

French Roast
Klatch Coffee
$19.95

Dark Substance Blend | Dark Roast
Manta Ray Coffee Roasters
$12.64

LAVA LEGACY: DARK- National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$10.00
Description
Black Basalt Blend Bold • Polished • Volcanic Named for Hawai‘i’s volcanic rock, Black Basalt is our statement blend for those who love deeper tones without harshness. Roasted with precision for gravity and gloss, it brings dark-toned sweetness and calm power to your daily ritual. Character & Style Tasting Notes: Dark chocolate, molasses, roasted hazelnut, gentle smoke, black cherry Body: Full, velvety Finish: Long and cocoa-rich with a clean, mesquite edge Roast Profile: Dark (deep, assertive, yet composed) Blend Composition A seasonal composition anchored by Southeast Asian lots for structure and sweetness, layered with select Central American coffees for depth and resonance. Each component is chosen to deliver a polished, modern dark profile—intense yet composed. Brewing Recommendations Drip / Pour-over: 1:16, 88–90 °C / 190–194 °F; 3:00–3:30 total brew French Press: 1:15, coarse grind, 4:00 steep; gentle plunge Espresso (robust shot): 1:2 in 24–26 s for syrupy body and dark chocolate core Milk Pairing: Excellent in cappuccino/latte; retains definition and cocoa depth Service & Storage Rest: Peaks 4–14 days post-roast for maximum sweetness and crema Storage: Keep sealed and cool; enjoy within 3–4 weeks of opening Forged from volcanic inspiration, Black Basalt brings a bold yet refined expression to the Foundation Collection—crafted for those who prefer depth without compromise.
About Paradise Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Paradise Coffee Roasters

Kona Typica Namvar Estate -Natural-Light Roast
$40.00

Decaf Colombia Nariño Sareni - Light Roast
$29.00

California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ
$70.00

Ka‘ū Pacamara — Malolactic Natural
$40.00

Guatemala El Injerto Geisha Los Nogales Auction Lot -Washed-Light Roast
$120.00

Guatemala Geisha Corona — Coffea Diversa
$50.00








