
Equator Coffees
Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
Decaf Burundi Kalico Red Bourbon is a Kirundo & Mutarishwa, Burundi, Washed, Red Bourbon coffee from Equator Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- Kirundo & Mutarishwa, Burundi
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Smallholder Farmers
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $52.25 ($5.76/100g)
- 2268g — $122.75 ($5.41/100g)

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
Decaf Burundi Kalico Red Bourbon is a Kirundo & Mutarishwa, Burundi, Washed, Red Bourbon coffee from Equator Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- Kirundo & Mutarishwa, Burundi
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Smallholder Farmers
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $52.25 ($5.76/100g)
- 2268g — $122.75 ($5.41/100g)
Similar coffees to this Kirundo & Mutarishwa, Burundi Washed Red Bourbon

Decaf Beans
Rwanda Fully washed; Sugarcane Decaffeinated Red Bourbon, Jackson, Mibirizi, BM139
Colonna Coffee
$16.91

Munkaze Double Ferment Washed
Burundi Washed
Chromatic Coffee
$36.99

Decaf Rwanda Nyamasheke
Rwanda, Nyamasheke Swiss Water Decaf Red Bourbon
Perc Coffee
$16.50

Giku, Burundi
Burundi Washed Red Bourbon
Atmans Coffee
$21.62

Kibingo · Burundi · Washed · Berries & Black Tea
Kayanza, Burundi Washed Red Bourbon
Shavi Coffee Roasters
$21.00

Heza
Heza Washing Station, Kayanza, Burundi Washed Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$15.92
Description
Decaffeinated using the chemical-free Swiss Water Process , this complex and fruity light roast decaf showcases everything we love about coffees from Burundi.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00

Cold Brew Blend Fair Trade Organic
$20.00