BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Plum Runner
Canada|Phil & Sebastian

Phil & Sebastian

$15.67250gIn Stock

Plum Runner

Plum Runner is a Costa Rica, White Honey, Catuaí coffee from Phil & Sebastian.

In stock 30+ days

Buy from Phil & Sebastian

Details

Origin
Costa Rica
Process
White Honey
Variety
Catuaí
Producer
Umaña Brothers
Available Sizes▾
  • 250g — $15.67 ($6.27/100g)
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 1134g — $53.40 ($4.71/100g)
  • 1134g — $63.53 ($5.60/100g)

Description

Plum Runner is designed to bring the ideal balance between fruit and traditional coffee notes. It offers more distinct fruit notes, but it's really well balanced with base notes of maple pecans and sweet and spice from cola. Country: Costa Rica Variety: Catuaí Processing: White Honey Producer: Umaña Brothers Mill: La Roca Farm: El Alto Region: Tarrazu, Costa Rica Elevation: 2000m Drying: Raised beds Storage: Green coffee frozen to preserve freshness

About Phil & Sebastian

Location
Alberta, Canada
Region
North America
Currency
CAD
Visit Phil & Sebastian →