
Phil & Sebastian
Lolly Drop Espresso
Lolly Drop Espresso is a Colombia, Double Fermented Washed, Pink Bourbon coffee from Phil & Sebastian.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Double Fermented Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Juan Jimenez
Available Sizes▾
- 250g — $17.65 ($7.06/100g)
- 1134g — $64.24 ($5.66/100g)

Lolly Drop Espresso
Lolly Drop Espresso is a Colombia, Double Fermented Washed, Pink Bourbon coffee from Phil & Sebastian.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Double Fermented Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Juan Jimenez
Available Sizes
- 250g — $17.65 ($7.06/100g)
- 1134g — $64.24 ($5.66/100g)
Similar coffees to this Colombia Double Fermented Washed Pink Bourbon

COLOMBIA La Palma – Espresso
Colombia Washed Pink Bourbon
Five Elephant
$11.01

Finca la Riviera: Pink Bourbon Espresso
Risaralda, Colombia Washed Pink Bourbon
Eight Ounce Coffee
$23.99

El Casino – Pink Bourbon
Colombia Washed Pink Bourbon
Sweven Coffee
$19.89
Description
This espresso is for those who want out of the ordinary, focusing less on the chocolate notes and more on vibrancy. It's juicy, sweet and complex. The roast tends to be on the lighter side, highlighting juiciness and making this one of the most lively espressos on our lineup. Country: Colombia Variety: Pink Bourbon Processing: Double Fermented Washed Producer: Juan Jimenez Region: Palestina, Colombia Elevation: 1700m Drying: Raised beds Storage: Green coffee frozen to preserve freshness
More from Phil & Sebastian

Alo Zero Fermentation
$22.59

Sweet Habit Espresso
$11.12

Hartmann Family Maragogype Natural
$26.12

Jose Ignacio Jijón Typica Mejorado
$30.35

Sugar Heist
$14.79

Lights Out Decaf
$12.88
