
Phil & Sebastian
Plum Runner
Plum Runner is a Costa Rica, White Honey, Catuaí coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- White Honey
- Variety
- Catuaí
- Producer
- Umaña Brothers
Available Sizes▾
- 250g — $15.67 ($6.27/100g)
- 250g — $16.94 ($6.78/100g)
- 1134g — $53.40 ($4.71/100g)
- 1134g — $63.53 ($5.60/100g)

Plum Runner
Plum Runner is a Costa Rica, White Honey, Catuaí coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- White Honey
- Variety
- Catuaí
- Producer
- Umaña Brothers
Available Sizes
- 250g — $15.67 ($6.27/100g)
- 250g — $16.94 ($6.78/100g)
- 1134g — $53.40 ($4.71/100g)
- 1134g — $63.53 ($5.60/100g)
Similar coffees to this Costa Rica White Honey Catuaí

Costa Rica, La Guaca
Costa Rica, Chirripó, Brunca, Costa Rica Honey Red Catuai
Methodical Coffee
$26.50

Costa Rica: San Luis
Grecia, Costa Rica White Honey SL-28
Broadsheet Coffee
$27.00

Costa Rica Monte Copey - White Honey
Costa Rica White honey Catuai
Townsfolk Coffee
$10.00

Archers - Cafe Rivense - Costa Rica - Black Honey
Costa Rica Black Honey Catuai
Speciality Coffee CA
$28.00

Costa Rica La Luisa Catuai Washed Specialty Coffee Beans | One Half Coffee | One Half Coffee
Costa Rica washed catuai
One Half Coffee
$15.92
Cosmo Plum
Colombia Honey Field Blend
DAK
$18.15
Description
Plum Runner is designed to bring the ideal balance between fruit and traditional coffee notes. It offers more distinct fruit notes, but it's really well balanced with base notes of maple pecans and sweet and spice from cola. Country: Costa Rica Variety: Catuaí Processing: White Honey Producer: Umaña Brothers Mill: La Roca Farm: El Alto Region: Tarrazu, Costa Rica Elevation: 2000m Drying: Raised beds Storage: Green coffee frozen to preserve freshness
More from Phil & Sebastian

Alo Zero Fermentation
$22.59

Sweet Habit Espresso
$11.12

Hartmann Family Maragogype Natural
$26.12

Jose Ignacio Jijón Typica Mejorado
$30.35

Sugar Heist
$14.79

Lights Out Decaf
$12.88