
Pirates of Coffee
VINxO DECAF: Guatemala Washed Decaf
VINxO DECAF: Guatemala Washed Decaf is a San Juan Sacatépequez, Washed Decaf SWP, Bourbon, Catuai, Caturra coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- San Juan Sacatépequez
- Process
- Washed Decaf SWP
- Variety
- Bourbon, Catuai, Caturra
- Producer
- Finca Quequezques
Available Sizes▾
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $57.00 ($5.70/100g)
- 2000g — $109.00 ($5.45/100g)

VINxO DECAF: Guatemala Washed Decaf
VINxO DECAF: Guatemala Washed Decaf is a San Juan Sacatépequez, Washed Decaf SWP, Bourbon, Catuai, Caturra coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- San Juan Sacatépequez
- Process
- Washed Decaf SWP
- Variety
- Bourbon, Catuai, Caturra
- Producer
- Finca Quequezques
Available Sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $57.00 ($5.70/100g)
- 2000g — $109.00 ($5.45/100g)
Similar coffees to this San Juan Sacatépequez Washed Decaf SWP Bourbon, Catuai, Caturra

Decaf Guatemala Alma
Guatemala Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Inzá Decaf
Cauca, Colombia Washed Castillo, Caturra, Colombia
Steady State Roasting
$18.50

DECAFFEINATED
Teruel, Huila, Colombia EA Processed & Fully Washed Castillo, Caturra & Colombia
Quietly Coffee
$19.00

Barn Guatemala Decaf BALANCED *Washed Decaf Filter + Espresso*
Guatemala Washed / Sugarcane Decaf Caturra / Castillo
Revolver
$21.53

Decaf Costa Rica Tarrazu
Costa Rica Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Downtempo Decaf
Antigua, Guatemala Swiss Water Decaf Field Blend
Eight Ounce Coffee
$17.99
Description
Vinxo Decaf is a delightful Guatemalan coffee produced by Finca Quequezques in the highlands of San Juan Sacatepéquez. This coffee draws much of its character from the region’s volcanic soil and favorable climate. The cup challenges expectations of a typical decaf, offering a refined edge. It strikes a harmonious balance of fruit-forward notes and cacao, with a beautiful underlying sweetness that lingers pleasantly. In our blind cupping, it shined—outperforming other caffeinated coffees. We couldn’t believe it was decaf! Tasting Notes: Cacao, Pomegranate, Grape, Mandarin, Brown Sugar Cup Score: 87.75 ☕ Vinxo Decaf is a versatile coffee. We recommend experiencing its clarity through a pour-over, where its nuanced flavors take center stage. It also performs beautifully in milk-based espresso drinks, cutting through the milk with remarkable depth and balance. ABOUT FINCA QUEQUEZQUES Finca Quequezques, located in the highlands of San Juan Sacatepéquez, is a family-run coffee farm operated by the Delgados for generations. Once a pine forest, it's now a sustainable, integrated farm and mill that maintains full control over quality. The name “Quequezques” comes from a native plant found in the region, symbolizing a deep connection to the land’s volcanic soil and favorable climate. The farm uses agroforestry methods to grow heirloom coffee varieties under native shade trees, improving resilience to climate change and enriching soil. This harmony with nature enhances both the reliability and flavor of the coffee, which features notes of orange, cooked apple, chocolate, and brown sugar. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Guatemala ☠️ Region: San Juan Sacatépequez ☠️ Producer: Finca Quequezques ☠️ Farm: Finca Quequezques ☠️ Roast: Light/Medium ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Varietal: Bourbon, Catuai, Caturra ☠️ Process: Washed Decaf SWP ☠️ Cup Score: 87.75 ☠️ Tasting notes: Cacao Pomegranate Grape Mandarin Brown Sugar ☠️ Altitude: 1550-1750 masl ☠️ Whole Bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00


