
Talking Crow Coffee Roasters
Decaf Costa Rica Tarrazu
Decaf Costa Rica Tarrazu is a Costa Rica, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Washed
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $61.00 ($6.73/100g)
- 2267g — $153.00 ($6.75/100g)

Decaf Costa Rica Tarrazu
Decaf Costa Rica Tarrazu is a Costa Rica, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Washed
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $61.00 ($6.73/100g)
- 2267g — $153.00 ($6.75/100g)
Similar coffees to this Costa Rica Washed

Decaf Swiss Water Process Espresso
Costa Rica - Tarrazu Caturra & Catuai (Red and Yellow)
49th Parallel Coffee Roasters
$17.00

Decaf
Cauca, Colombia Swiss Water Process
Elixr Coffee
$18.00

COSTA RICA - Coope Tarrazu
TARRAZU, Costa Rica NATURAL CATURRA
Almanac Coffee
$17.56

Coffee Volcan Azul Decaffeinated
Costa Rica - Volcan Poas / Finca Volcan Azul Honey Process Caturra
Terres de Café
$28.33

Decaf Espresso
Tarrazu, Costa Rica EA Decaf Catuai
Eight Ounce Coffee
$21.99

Decaffeinated - La Serrania Washed
Colombia E.A. Sugarcane Washed Caturra, Castillo, Colombia
Special Guests Coffee
$14.59
Description
Swiss Water Process Decaf Acidity: Lively and bright Aroma: Brown sugar, nutty, floral Body: Round, full Milling Process: Washed Tasting Notes: Almond, brown Spice, cane sugar, dark chocolate, dried fruit, light citrus. Special Features: Strictly Hard Bean This coffee is grown by the Co-Op Tarrazu producers. The growing altitude for the Costa Rica La Pastora Tarrazu is 1200-1800 meters above sea level. The varietals are Caturra and Catuai. The harvest period is December - March. How Swiss Water Process decaf works →
About Talking Crow Coffee Roasters
- Location
- Arkansas, United States
- Region
- North America
More from Talking Crow Coffee Roasters

Decaf Mexico Chiapas
$23.00

Decaf Ethiopia Sidamo
$23.00

Decaf Colombia Huila
$24.00

Regular Brazil Cerrado
$21.00

Regular Honduras Comayagua
$21.50

Regular Colombia Huila Supremo
$23.50



