
PLOT Roasting
ACACIA HILLS, AB Washed
ACACIA HILLS, AB Washed is a Acacia Hills Estate, Ngorongolo Hills, Tanzania, Washed, Kent coffee from PLOT Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Acacia Hills Estate, Ngorongolo Hills, Tanzania
- Process
- Washed
- Variety
- Kent
- Producer
- Leon and Aideen Christianakis
Available Sizes▾
- 200g — $14.00 ($7.00/100g)
- 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

ACACIA HILLS, AB Washed
ACACIA HILLS, AB Washed is a Acacia Hills Estate, Ngorongolo Hills, Tanzania, Washed, Kent coffee from PLOT Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Acacia Hills Estate, Ngorongolo Hills, Tanzania
- Process
- Washed
- Variety
- Kent
- Producer
- Leon and Aideen Christianakis
Available Sizes
- 200g — $14.00 ($7.00/100g)
- 1000g — $58.00 ($5.80/100g)
Similar coffees to this Acacia Hills Estate, Ngorongolo Hills, Tanzania Washed Kent

Tanzania Acacia Hills (Retail)
Tanzania Washed Kent AB
Yaggy Road Roasting Co
$65.00

Tanzania Acacia Hills (5lb)
Tanzania Washed Kent AB
Yaggy Road Roasting Co
$70.00

Tanzania Acacia Hills
Tanzania Washed Kent AB
Yaggy Road Roasting Co
$20.00

Tanzania - Acacia Hills
Tanzania, Región de Oldeani, Karatu honey Kent
Hola Coffee
$15.93

TANZANIA Acacia Hills Kent AA Natural
Tanzania - Karatu, Ngorongoro, Oldeani Natural Kent, Pacamara, Geisha, SL28, etc.
LiLo Coffee Roasters
$4.78

Kathakwa AB - Washed - Embu, Kenya - 200g (7.05oz) - Roasted 09/21/2026
Embu County, Kenya Washed Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
NormlPpl
$22.91
Description
Producer: Leon and Aideen Christianakis Location: Acacia Hills Estate, Ngorongolo Hills, Tanzania Elevation: 1,750 - 1,950 masl Cultivar: Kent Preparation: Washed Harvest: August - October 2025 Arrival: January 2026 Exporter: Acacia Hills Coffee Estate Importer: The Coffee Trail Limited




