PLOT Roasting
$18.00200gIn Stock
MARCELINO CHINGUEL, Marshell Natural
MARCELINO CHINGUEL, Marshell Natural is a La Lacuma, El Laurel, La Coipa, Cajamarca, Peru, Natural, Marshell coffee from PLOT Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- La Lacuma, El Laurel, La Coipa, Cajamarca, Peru
- Process
- Natural
- Variety
- Marshell
- Producer
- Marcelino Chinguel Mijahuanca
Available Sizes▾
- 200g — $18.00 ($9.00/100g)
- 1000g — $73.00 ($7.30/100g)
MARCELINO CHINGUEL, Marshell Natural
MARCELINO CHINGUEL, Marshell Natural is a La Lacuma, El Laurel, La Coipa, Cajamarca, Peru, Natural, Marshell coffee from PLOT Roasting.
$18.00200g$9.00/100gIn Stock
In stock 30+ days
Details
- Origin
- La Lacuma, El Laurel, La Coipa, Cajamarca, Peru
- Process
- Natural
- Variety
- Marshell
- Producer
- Marcelino Chinguel Mijahuanca
Available Sizes
- 200g — $18.00 ($9.00/100g)
- 1000g — $73.00 ($7.30/100g)
Description
Producer: Marcelino Chinguel Mijahuanca Location: La Lacuma, El Laurel, La Coipa, Cajamarca, Peru Elevation: 1,750 - 1,800 masl Cultivar: Marshell Preparation: Natural Harvest: August - September 2025 Arrival: January 2026 Exporter: Chacra Coffee Importer: Chacra Coffee

