BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

PLOT Roasting

PLOT Roasting is a specialty coffee roaster based in England, United Kingdom. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from PLOT Roasting.

Top origins
Peru, Colombia, Ecuador
Common processes
Washed, Anoxic Natural, Washed, Mosto Fermentation
New in last 30 days
1 (3.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-24
Latest restock
2026-09-27

10 coffees in stock (22 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

DEMÓSTENES TANTALEÁN, Anoxic Washed Gesha
UK|PLOT Roasting

$30.00 · 200g · $15.00/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $124.00 ($12.40/100g)

Details

Origin
La Malquerida, Tacabamba, Chota, Cajamarca, Peru
Process
Anoxic Washed
Variety
Gesha
Producer
Demóstenes Tantaleán Acuña
SURE SHOT Espresso
UK|PLOT Roasting

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)

Details

Origin
Fazenda Mió, Monte Santo de Minas, Minas Gerais, Brazil
Process
Natural & Honey
Variety
Yellow Catucaí, Arara, Acaiá
Producer
Mió
TUTTI FRUTTI
UK|PLOT Roasting

$23.00 · 250g · $9.20/100g

2 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 1000g — $72.00 ($7.20/100g)

Details

Origin
Piedra Grande, Tolima, Colombia
Process
Mango and Raspberry Infused
Variety
Caturra, Colombia, Catimor
Producer
El Vergel
MARCELINO CHINGUEL, Marshell Natural
UK|PLOT Roasting

$18.00 · 200g · $9.00/100g

2 sizes
  • 200g — $18.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $73.00 ($7.30/100g)

Details

Origin
La Lacuma, El Laurel, La Coipa, Cajamarca, Peru
Process
Natural
Variety
Marshell
Producer
Marcelino Chinguel Mijahuanca
FLOW STATE Espresso
UK|PLOT Roasting

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $57.00 ($5.70/100g)

Details

Origin
Gotiti, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Eyasu Lole
LAS ETÍOPES, Ethiopian Varieties
UK|PLOT Roasting

$21.00 · 200g · $10.50/100g

2 sizes
  • 200g — $21.00 ($10.50/100g)
  • 1000g — $86.00 ($8.60/100g)

Details

Origin
Las Etíopes, El Porvenir, Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Washed, Mosto Fermentation
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Simon Brown and Merlith Cruz
NIGHTCAP Decaf
UK|PLOT Roasting

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
El Vergel, Piedra Grande, Tolima, Colombia
Process
Washed, Ethyl Acetate Decaffeinated
Variety
Caturra
Producer
Shady and Elias Bayter
FRUIT LOOP Espresso
UK|PLOT Roasting

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Ayabaca Province, Piura, Peru
Process
Anoxic Natural
Variety
Various
Producer
Ayabaca Community
ACACIA HILLS, AB Washed
UK|PLOT Roasting

$14.00 · 200g · $7.00/100g

2 sizes
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Acacia Hills Estate, Ngorongolo Hills, Tanzania
Process
Washed
Variety
Kent
Producer
Leon and Aideen Christianakis