
Carrier Roasting Co
Guatemala Unión Cantinil
Guatemala Unión Cantinil is a Guatemala, Washed, dried on patios, Bourbon, Catuai, Caturra, Pache coffee from Carrier Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Washed, dried on patios
- Variety
- Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
- Producer
- Various smallholding farmers
Available Sizes▾
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2267g — $103.00 ($4.54/100g)

Guatemala Unión Cantinil
Guatemala Unión Cantinil is a Guatemala, Washed, dried on patios, Bourbon, Catuai, Caturra, Pache coffee from Carrier Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Washed, dried on patios
- Variety
- Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
- Producer
- Various smallholding farmers
Available Sizes
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2267g — $103.00 ($4.54/100g)
Similar coffees across all roasters

Guatemala Cubulco
Guatemala, Cubulco, Baja Verapaz Washed
Superthing
$22.00

Guatemala | Quetzal
Guatemala Washed Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype, Pache
Quills Coffee
$26.00

Guatemala: Concepción Huista
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$23.50

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

Guatemala Ceiba Washed
Huehuetenango Washed
Presta Coffee
$19.00

Guatemala: Pedro Perez Domingo
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$24.00
Description
Whole bean coffee We roast to order on Mondays and Wednesdays and ship the same day. Orders will be included in a roast if they’re received by 4pm Eastern Time the day before. Origin: Guatemala Region: Huehuetenango Locality: Unión Cantinil Producers: Various smallholding farmers Elevation: 1500 - 1800 masl Process: Washed, dried on patios Varieties: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache Tasting notes: Vanilla, brown sugar, cherry Unión Cantinil is a town in the remote and mountainous region of Huehuetenango in northern Guatemala. This coffee was produced by 76 small-holding producers who grow Bourbon, Catuai, Caturra, and Pache varieties. Huehuetenango is one of the most well-known and highly regarded coffee regions in Guatemala, known for its full-bodied and rounded profile of dark chocolate and stone fruits. Farmers use production methods that follow the local tradition, de-pulping freshly picked coffee cherries and fermenting them overnight for 12 - 18 hours. After fermentation, the seeds are washed clean with fresh water and dried in the sun on cement patios. Coffee on the patios must be raked and turned constantly during the day to promote even drying until the desired moisture content is reached. With this coffee from Unión Cantinil we taste vanilla, brown sugar, and ripe black cherry. This coffee is extremely versatile, and we’re roasting it three different ways. In addition to roasting it lightly as a Single Origin offering, Unión Cantinil is also the coffee behind the current version of Deep Thought, and is a 50% component of Chit Chat. Transparency This is our second year sourcing Unión Cantinil through Covoya Specialty Coffee. We scored this coffee 86 points and purchased 40 69kg bags for $4.63/lb FOT.
About Carrier Roasting Co
- Location
- Vermont, United States
- Region
- North America
More from Carrier Roasting Co

Burundi Ninga Hills
$22.50

Decaf Fortune
$22.75

Deep Thought // Seasonal Dark Roast
$19.50

Kenya Gititu AA
$24.75

Chit Chat // Seasonal Blend
$19.50

Ethiopia Bookissa
$26.25








