
Ripsnorter
MOUNT SUKET | INDONESIA ANAEROBIC NATURAL
MOUNT SUKET | INDONESIA ANAEROBIC NATURAL is a Ijen, East Java, Indonesia, Natural, Orange Bourbon coffee from Ripsnorter.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ijen, East Java, Indonesia
- Process
- Natural
- Variety
- Orange Bourbon
- Producer
- Supriyanto
Available Sizes▾
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $77.00 ($7.70/100g)

MOUNT SUKET | INDONESIA ANAEROBIC NATURAL
MOUNT SUKET | INDONESIA ANAEROBIC NATURAL is a Ijen, East Java, Indonesia, Natural, Orange Bourbon coffee from Ripsnorter.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ijen, East Java, Indonesia
- Process
- Natural
- Variety
- Orange Bourbon
- Producer
- Supriyanto
Available Sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $77.00 ($7.70/100g)
Similar coffees to this Ijen, East Java, Indonesia Natural Orange Bourbon

DE MELLO - Indonesia Mt. Ijen
Indonesia Natural Komasti ,Andungsari, Bourbon, Kartika
Speciality Coffee CA
$18.00

INDONESIA NATURAL MOUNT IJEN
Indonesia Natural typica, lini S288, S795, cobra
Andytown Coffee Roasters
$17.50

Indonesia Liberica Natural Single Mosto
Central Java, Indonesia Anaerobic Natural Liberica
Julith Coffee
$20.42

Best of Prau • Washed Anaerobic • Typica, Kartika, Line S •Indonesia
Indonesia Washed Anaerobic T
Taith Coffee
$16.58

Indonesia Kintamani
Indonesia - Central Bali Natural Bourbon, Typica, Catimor
Cat & Cloud
$28.41

A.M.O.C. - LAURINA3 Indonesia — Supriyanto
Ijen, East Java, Indonesia Natural Anaerobic Laurina (Bourbon Pointu)
Entropica Coffee
$26.00
Description
Producer: SupriyantoFarm: Mount SuketOrigin: IndonesiaRegion: Ijen, East JavaVarietal: Orange BourbonProcess: NaturalFermentation: 120H AnaerobicAltitude: 1700 maslTasting Notes: Papaya, grapefruit, molasses Supriyanto, known as Iyan, grows coffee on the volcanic slopes of Mount Suket in the Ijen region of East Java. Across his 8 hectare farm, he works with unique varieties such as Laurina and Orange Bourbon, carefully cultivating each plot to highlight its individual character. The Orange Bourbon is a rare mutation of the original Bourbon variety, producing cherries with a striking orange hue and a cup profile that stands out for both sweetness and complexity. The rich volcanic soil and high elevation of Mount Suket create ideal conditions for slow cherry development and balanced acidity. For this lot, the cherries are sealed in an anaerobic environment inside plastic tanks for 120 hours before being dried as a natural. The result is a surprisingly clean and vibrant cup for such an extended fermentation, with juicy papaya, bright grapefruit, and a deep molasses sweetness that gives the coffee structure and warmth.
More from Ripsnorter

PALENZUELA | NATURAL GEISHA
$47.00

PALENZUELA | WASHED GEISHA
$47.00

NOGALES LOWCAF | COLOMBIA WASHED YEAS INOCULATED
$35.00

LOS LAJONES | NATURAL GEISHA
$47.00

RARO | ETHIOPIA WASHED
$21.00

BOKU | ETHIOPIA NATURAL
$21.00

![Supriyanto [Laurina]](https://rozalicoffee.com/cdn/shop/files/product_supriyanto-laurina_200g_2026_1024x1024.jpg?v=1786875545)




