BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Orange Bourbon Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Orange Bourbon variety.

6 in stock6 roasters2.3/mo avg

Variety

Orange Bourbon

6 coffees

Price / 100g

$7.02 – $15.04

median $10.13 · 6 lots

Top origins

Colombia, Indonesia, Nicaragua

Top processes

Natural, Washed

Just arrived

Last updated 2026-09-29

5 Orange Bourbon variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

El Suspiro, Nicaragua
Australia|Seven Seeds Coffee Roasters

$17.56 · 250g · $7.02/100g

2 sizes
  • 250g — $17.56 ($7.02/100g)
  • 500g — $31.61 ($6.32/100g)

Details

Origin
El Arenal, Matagalpa, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Orange Bourbon
Producer
Alejandro Saldana & Maria Ligia Mierisch
Colombia Franky Hoyos Adv Washed
USA|Perc Coffee

$17.00 · 113g · $15.04/100g

4 sizes
  • 113g — $17.00 ($15.04/100g)
  • 368g — $34.00 ($9.24/100g)
  • 907g — $78.00 ($8.60/100g)
  • 2267g — $155.00 ($6.84/100g)

Details

Origin
Colombia, Pitalito
Process
Advanced Washed Co-ferment
Variety
Orange Bourbon
Producer
Franky Hoyos
MOUNT SUKET | INDONESIA ANAEROBIC NATURAL
Netherlands|Ripsnorter

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $77.00 ($7.70/100g)

Details

Origin
Ijen, East Java, Indonesia
Process
Natural
Variety
Orange Bourbon
Producer
Supriyanto
Colombia - Los Nogales - Orange Bourbon Elixir
Malaysia|Wes Ngopi

$8.23 · 75g · $10.97/100g

4 sizes
  • 75g — $8.23 ($10.97/100g)
  • 150g — $13.72 ($9.14/100g)
  • 275g — $25.24 ($9.18/100g)
  • 400g — $36.76 ($9.19/100g)

Details

Origin
Bruselas, Huila, Colombia
Process
Thermal Shock (Washed, extended lactic fermentation)
Variety
Orange Bourbon
Colombia Edinson Argote Orange Bourbon
UK|Skylark Coffee

$35.81 · 250g · $14.32/100g

2 sizes
  • 250g — $35.81 ($14.32/100g)
  • 1000g — $119.37 ($11.94/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Orange Bourbon